V Maďarsku rastie napätie pred národným sviatkom 15. marca. V ten deň si Maďari pripomínajú začiatok revolúcie v roku 1848. Dnes sa však hovorí najmä o opakovaní pouličných nepokojov z minulej jesene. Na sviatok sa intenzívne pripravujú radikálni protivládni demonštranti a s nimi aj polícia.
Veľkú pozornosť aj v zahraničí vyvolalo doporučenie predsedu Zväzu maďarských židovských náboženských obcí (Mazsihisz) Pétera Feldmájera, aby Židia 15. marca nevychádzali do ulíc, či dokonca počas sviatku vycestovali do zahraničia.
Jeho výzva sa objavila aj na oficiálnej webovej stránke Mazsihiszu. Podľa predsedu zväzu by sa mali od masových akcií dištancovať najmä starší ľudia.
„Ak niekto nechce počúvať, že za všetko môžu Židia, nechce sa stretnúť s lesom vlajok s arpádovskými pruhmi a nechce počúvať rôzne slogany, nech zostane doma,“ povedal Feldmájer. Červeno–biele vlajky s takzvanými arpádovskými pruhmi sú symbolom maďarskej krajnej pravice.
Antisemitskí radikáli
Krajná pravica je tradične silne antisemitská. Protižidovské heslá zaznievali medzi radikálnymi protivládnymi demonštrantmi na budapeštianskych uliciach a na Kossuthovom námestí pred parlamentom veľmi často.
Antisemitizmus sa v Maďarsku podľa Feldmájera už dlho neprejavoval tak výrazne. Nejde však o to, že by sa radikálne zvýšil počet antisemitov, len sú hlasnejší, domnieva sa predseda Mazsihiszu.
Feldmájer svojimi slovami nadviazal na vyhlásenie premiéra Ferenca Gyurcsánya, ktorý v britskom denníku Times minulý týždeň hovoril o silnejúcom antisemitizme v krajine.
Feldmájer vtedy reagoval slovami, že antisemiti nemajú výraznejšiu podporu v spoločnosti a nepodporuje ich ani opozičný Fidesz expremiéra Viktora Orbána, aj keď to na konkrétnej politike strany nie je vždy vidieť.
Vývoj sleduje aj UEFA
Na 15. marca sa v Maďarsku pripravujú mnohí. Fidesz nevypočul premiérovu žiadosť, aby zachovali politické strany na sviatok zdržanlivosť.
Najsilnejšia opozičná strana organizuje na tento deň veľký politický míting práve k Alžbetinmu mostu v Budapešti, kde boli vlani posledné vážne zrážky policajtov s demonštrantmi.
Polícia vtedy dokázala preraziť barikádu demonštrantov až pomocou snežného pluhu. Fidesz zároveň políciu žiada, aby zakázala mítingy radikálov, ktoré by sa mali konať súčasne s jeho akciou.
Nechce vraj, aby došlo k premiešaniu účastníkov týchto akcií. Práve to sa stalo 23. októbra minulý rok. Fidesz políciu obviňuje, že vtedy zámerne dotlačila skupiny radikálov na míting strany, aby mohla napadnúť aj jeho účastníkov.
Lenže práve o to sa snažia radikáli. Jedna z protivládnych skupín, Maďarský národný výbor 2006, už oznámila, že jeho prívrženci prídu s vlastnými transparentmi na míting Fideszu. Podľa maďarských médií sleduje vývoj aj UEFA. Ak by sa opakovali násilnosti za účasti futbalových fanúšikov, mohli by naši susedia prísť o šancu organizovať v roku 2012 futbalové majstrovstvá Európy.
Maďarskí Židia
Počet Židov v Maďarsku sa odhaduje na 80-tisíc.
Židia nepatria medzi uznané národnosti, a preto sa pri sčítaní na židovskú národnosť nepýtajú.
K židovskej viere sa pri poslednom sčítaní ľudu v roku 2001 prihlásilo necelých 13-tisíc osôb.
V prieskume z roku 2003 sa za antisemitu označilo 7 percent obyvateľov Maďarska.
Čiastočne antisemitské názory však vyznávala štvrtina opýtaných. To zodpovedá pomerom v západnej Európe.