Peter Milčák sa už niekoľko rokov venuje poetike ľudovej a autorskej rozprávky. Výsledky jeho výskumu sú hlavnou súčasťou tejto knihy.
Text sa opiera o dva piliere: ľudovú a autorskú rozprávku. Milčák uvádza, čo tieto dva druhy rozprávky spája a čo ich odlišuje, vyjadruje sa k poetike postáv a všetko analyzuje a dokladá na textoch slovenských i inonárodných rozprávok.
Potvrdzuje, že ľudová rozprávka vo vzťahu k autorskej je prototextom a na základe toho potom hovorí o dvoch typoch autorských rozprávok: modifikovanom a aktualizovanom. Zaujímavá je z jeho pohľadu poetika hrdinov v čarodejných rozprávkach, kde sa často personifikujú postavy, čo je pre čitateľa väčšinou veľmi atraktívne.
Autor konštatuje, že postava hrdinu v slovenských čarodejných rozprávkach akoby mala v čitateľskom vedomí jednu pomerne ustálenú podobu. Jej pôsobenie v texte sa zjednodušene vníma „ako neľahké, no ťaženie za víťazstvom, ktoré tradične povýši dobro nad zlo a v konečnom dôsledku privedie hrdinu k zaslúženej odmene“.
Ak sa všeobecne hovorí, že v rozprávkach víťazí dobro nad zlom, tak Peter Milčák sa pozrel na zlo najmä v žánrovom type čarodejných rozprávok.
Podľa neho zlo ako protiklad dobra „nemôže mať absolútnu ambíciu“, postavy reprezentujúce zlo nie sú v skutočnosti reálnym zlom, majú zástupnú hodnotu.
„Zlo nemôže byť vo svojich prejavoch kontinuitné, nemôže trvať večne, lebo by popri ňom nemohla paralelne existovať a potvrdzovať sa vysoká hodnota dobra. Naopak, práve to v sebe musí niesť pečať nekonečnosti, čohosi, čo je akoby dané a čo síce možno narušiť, ale nikdy nie natrvalo odstrániť.“
Peter Milčák vytvoril argumentovanú poetiku rozprávkovej postavy. Kniha je teóriou o rozprávke, ale analyzované motívy a postavy, závery, ku ktorým autor prichádza, sú súčasne podobenstvom reálneho sveta.
Útla kniha obsahuje popri základnom teoretickom texte o poetike rozprávky i bohatý rámcový materiál.
Autor: Gabriela Rakúsová Autorka je literárna kritička