BRATISLAVA – Ochotne prispejeme aj viac do spoločne združených prostriedkov, len nech to naozaj ide do cestovného ruchu, tvrdia podnikatelia v slovenskej turistike. Dávno pochopili, že štát, hoci sa tak tvári, si nezvolil cestovný ruch za prioritu a nie je ochotný lepšie financovať zahraničnú propagáciu.
Ešte horšie sa zmierujú s tým, že ani peniaze odvedené z turistických príjmov u nich v regiónoch sa nevracajú späť na podporu odvetvia.
Aspoň čiastočne by to mohol zmeniť pripravovaný zákon o regionálnych združeniach cestovného ruchu. Podľa neho sa v každom mieste sústredeného cestovného ruchu vytvorí miestne združenie, do ktorého budú povinne prispievať všetky turistické podnikateľské subjekty. Druhou polovicou prispeje do združenia štát.
„My napríklad odvádzame mestu Vysoké Tatry poplatky za cigarety, alkohol, za každú hotelovú posteľ, ale za štyri roky som nevidel, aby sa tu spravilo päťdesiat metrov novej cesty,“ hovorí výkonný riaditeľ hotela Park v Novom Smokovci Marián Zubo. Pokojne by pristúpil aj na vyššie odvádzané sumy, len nech je vidieť, že idú na rozvoj cestovného ruchu, prípadne nech sa zvýšia „tie smiešne sumy, ktoré dáva štát na propagáciu“.
Ako hovorí podnikateľ Marián Baňas z Dolného Kubína, majiteľ menšieho penziónu, stretol sa už aj s tým, že mu miestne úradníčky cez telefón oznamovali: „Zaplaťte už tie poplatky, lebo nemáme na výplaty.“ Preňho to vraj vyznelo, ako keby mu hovorili: „Dajte nám sponzorské, lebo už nemáme na guláš.“
Zákon o regionálnych združeniach bol pôvodne len časťou širšie ponímaného zákona o cestovnom ruchu, ktorý ako celok vo vláde vlani neprešiel, preto sa ministerstvo hospodárstva rozhodlo pre čiastkové riešenie. Pre ZMOS je tiež prijateľný, ale len za podmienky finančnej spoluúčasti štátu. Legislatívny zámer zákona o združeniach bude hotový v máji. (ru)