Pivo a klobásky zadarmo v centre Berlína. Takto plánuje nemecké predsedníctvo osláviť polstoročnicu Európskej únie. Koncom marca uplynie úctyhodných 50 rokov od podpisu rímskych zmlúv. Za ten čas sa únia šesťkrát rozširovala, prijala euro, vybudovala spoločné hranice a teraz sa snaží prijať ústavu. Čo z toho sa dá považovať za najväčší úspech?
Nemecko sa podujalo, že vypracuje text takzvanej Berlínskej deklarácie, ktorá by ukázala jednotu a zvýšila dôveru ľudí v úniu.
Diplomati 27 členských krajín sa už niekoľko týždňov dohadujú, čo presne by mala obsahovať a ukazuje sa, že každý chce niečo iné.
Britom a Švédom sa nepozdáva zmienka o eure, ktoré neprijali. Poliaci chcú zmienku o kresťanských koreňoch Európy a Francúzi odmietajú vyzdvihovať rozširovanie únie, ktoré je v krajine nepopulárne.
Nemecko dúfalo, že deklarácia zlepší „náladu“ a bude dobrým štartom pre ďalšie rokovania o oživení európskej ústavy. Británia, Česko a Poľsko sú ale proti ambícii Angely Merkelovej dokument otvárať a ratifikovať ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2009.
Berlín nakoniec musel skresať ctižiadostivé formulácie a v deklarácii zrejme nebude o euroústave zmienka. Kancelárka na summite v Bruseli predstaví dvojstranový kompromisný text. Podľa jedného z diplomatov bude „podliezavo zdvorilý“ a namiesto jednoty únie bude demonštrovať jej rozdrobenosť.