PARÍŽ. Segolene je chladná, vypočítavá a povrchná. O prezidentskej nádeji socialistov to tvrdí jej niekdajší šéf, exminister školstva Claude Allegre. Pár týždňov pred voľbami vydal škandalóznu knihu, v ktorej Royalovú ostro kritizuje.
Začali spolu pracovať v roku 1997, keď vtedajší premiér Lionel Jospin loboval za viac žien vo vláde. Royalová bola ideálnou kandidátkou.
Mala kvalitné vzdelanie z elitnej školy, darilo sa jej na poste ministerky pre životné prostredie a navyše žila s prominentným členom Socialistickej strany Françoisom Hollandom.
Minister Allegre dúfal, že bude dobrá manažérka a zobral si ju za námestníčku.
„Rýchlo sa však ukázalo, že nie je vôbec schopná riadiť svoje oddelenie,“ píše v pamätiach Allegre, ktorý neskôr prebral jej agendu späť do svojich rúk. Exminister tvrdí, že Royalová bola prehnane ambiciózna a mala mimoriadne zlé vzťahy s podriadenými. „Zistil som, že je povýšenecká a má odstup od svojich poradcov a zamestnancov, špeciálne tých mladších. Usmievala sa iba vtedy, keď to bolo užitočné. Nemala žiadny zmysel pre humor,“ hovorí.
Royalová podľa neho nemá vyzreté politické myslenie a dosť predpokladov, aby viedla Francúzsko. S dešpektom hovorí, že na ministerstve mala „iba praktické nápady a zmysel pre menšie problémy ľudí“.
Allegre pripúšťa, že „Sego“ vo voľbách môže uspieť, ale tvrdí, že ho to robí nepokojným.
Royalovej tím kritiku odráža s tým, že Allerge nemá v Socialistickej strane žiadne slovo, jeho názory nie sú nové, a preto ani neovplyvnia kampaň.
Allegre sa vraj stále nevie zmieriť so svojím odvolaním v roku 2000. Premiér Jospin ho poslal do politického dôchodku potom, čo učitelia odmietli jeho reformu vzdelávania. Allegreho priatelia sú dodnes presvedčení, že Royalová demonštrácie tajne podporovala.
Autor: hud