Maassen: Škodu musí zaplatiť vinník

Riaditeľ Európskej federácie pre dôchodkové zabezpečenie JAAP MAASSEN si včera vymieňal skúsenosti so zástupcami dôchodkových správcovských spoločností. Pri tejto príležitosti sme mu položili niekoľko otázok.

(Zdroj: FOTO SME – MIRKA CIBULKOVÁ)

Dôsledkom zavedenia dôchodkového sporenia je rastúci deficit v Sociálnej poisťovni, ktorý sa premieta do celého okruhu verejných financií. Slovenská vláda práve veľkosťou tohto deficitu podkladá myšlienku, že by ľudia na dôchodkové sporenie mali odvádzať menej a viac do Sociálnej poisťovne, aby neboli ohrozené maastrichtské kritériá pred, ale aj po vstupe Slovenska do eurozóny. Tento deficit je však výsledkom reforiem, na rozdiel od tých štátov, ktorým deficity rastú, lebo reformy odkladajú. Nemalo by sa to rozlišovať?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Maastrichtské kritériá sú zakotvené v zmluve a meniť ich bude veľmi ťažké, lebo sú výsledkom dlhodobých rokovaní. Súhlasím však s vami, ale nie je to problém len nových člen­ských krajín. Napríklad Francúzsko sa snaží reformovať svoj penzijný systém a naráža na tento problém. Na úrovni našej asociácie sa snažíme inventarizovať problémy a predniesť ich zástupcom Európskej komisie. Tieto problémy by vás však nemali odradiť a mali by ste pokračovať v reformách.“

Ako hodnotíte úroveň bezpečnosti investovania do fondov spravovaných dôchodkovými správcovskými spoločnosťami (DSS) na Slovensku?

„Obávam sa, že na takto položenú otázku vám neodpoviem. Nebolo by to fér. Nemám totiž detailné informácie o vašom systéme. Ale vo všeobecnosti platí, že kľúčové je, aby riziko investovania bolo rozumne rozložené, aby o investíciách rozhodovali odborníci a aby dozorná autorita nad správcami fondov bola nezávislá od politických tlakov a bola na vysokej odbornej úrovni.“

SkryťVypnúť reklamu

Z vládnej úrovne vyšli úvahy, že za škodu, ktorú spôsobí DSS nezákonným konaním, by mala ručiť vlastným majetkom a nie rezervným fondom solidarity Sociálna poisťovňa či v konečnom dôsledku štát. Aká je európska prax?

„Nepamätám si prípad, že by správca fondov spôsobil úmyselne škodu alebo by došlo k defraudácii peňazí vkladateľov. Iná vec je, samozrejme, nesprávna investícia. Ale aj v tomto prípade platí, že čo sa javí nevýhodné dnes, nemusí byť nevýhodné zajtra. Podmienky na trhu sa totiž menia a investície v penzijných fondoch sú dlhodobé. Pokiaľ by však došlo ku konaniu, na ktoré ste sa pýtali, najprv by musel rozhodnúť súd, a potom platí, že za škodu obvykle zodpovedá ten, kto ju spôsobil.“

Je podľa vás optimálny dvojpilierový systém zabezpečenia dôchodkov?

SkryťVypnúť reklamu

„Neexistuje žiadny nadradený systém. Prvý pilier, teda priebežné financovanie, je vhodné v čase vysokej inflácie, keď je nízka návratnosť investícií. Druhý pilier funguje lepšie v opačnom prípade. Podľa môjho názoru by však ľudia nemali mať na výber, či si majú vybrať I. alebo II. pilier, ale mali by byť v oboch.“

Vláda vedie spor s dôchodkovými správcovskými spoločnosťami o minimálnej dĺžke sporenia v II. pilieri. Správcovia za minimálny investičný horizont považujú 10 rokov, vláda 18 až 20 rokov. Aké sú európske skúsenosti?

„Ak by ste chceli mať penziu vo výške 60 až 70 percent vášho posledného príjmu, potom odporúčam začať sporiť čo najskôr.“

Stačí 10 rokov sporenia na to, aby človek dosiahol penziu vo výške 50 percent posledného príjmu?

SkryťVypnúť reklamu

„O tom vážne pochybujem, ale, samozrejme, závisí to aj od toho, koľko peňazí si ukladáte. Pri takýchto úvahách však treba vychádzať z toho, že ak priemerné zhodnotenie investícií za rok v penzijných fondoch je zhruba 2 percentá, na 50-percentnú návratnosť potrebujete asi 30 rokov sporenia.“

Oplatí sa 40-ročnému človeku vstúpiť do II. piliera?

„Nikdy nie je neskoro. Ak zač­ne sporiť v štyridsiatke, pri dvojpercentnom zhodnotení a pri odvodoch 15 až 20 percent z príjmu, sa v šesťdesiatich piatich­ rokoch dostane na úroveň penzie vo výške 50 percent posledného príjmu. Je to však len hrubý odhad.“

Aký malo vplyv na penzijné fondy v Európe zavedenie eura?

„Jednoznačne kladný. Kleslo kurzové riziko, a teda aj náklady na jeho zaistenie. Investovanie sa uľahčilo. Svoju rolu zohráva aj menová stabilita v eurozóne.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 750
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 582
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 737
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 608
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 581
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 369
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 107
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 241
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu