
Od štvrtka ruská televízia NTV vysiela normálnu programovú skladbu, ale štrajk pokračuje. FOTO - TASR/EPA
nickom rozhovore pre SME, obavy o slobodu médií sú v ruskej televízii a v rozhlase na mieste.
* Pred rokom ste vo svojej pravidelnej správe o stave médií v 55 krajinách pochválili ruského prezidenta Putina, že vo svojom prejave pred Štátnou dumou uznal ich slobodu. Ako hodnotíte jeho postoj v súčasnom boji o nezávislú televíziu NTV?
„Pred rokom mal ruský prezident dôležitý prejav a ja som jeho citát vyzdvihol, pretože som sa domnieval, že kto ho povie, musí ho aj myslieť vážne. Dnes sú ruskí novinári sklamaní, že počas terajšej krízy v NTV prezident Putin v tohtoročnej reči pred dumou médiá takmer ani nespomenul. Zmienku v jeho reči by som aj ja bol veľmi privítal. Som presvedčený, že počas stretnutia Putina s nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom v pondelok a utorok sa bude o slobode médií v Rusku hovoriť.“
* Je podľa vás sloboda médií v Rusku ohrozená?
„Na to sa nedá jednoducho odpovedať. V celom Rusku je viac ako tisíc televíznych staníc, ktoré majú veľmi komplikovanú štruktúru. Veľmi ťažká situácia je v regiónoch a provinciách. V Moskve sa žurnalistika vyvíjala relatívne dobre. Teraz sú ale skutočne na mieste obavy, že v elektronickej oblasti, teda v televízii a rozhlase, je sloboda médií ohrozená.“
* Je kríza v ruskej NTV porovnateľná s nedávnym štrajkom v Českej televízii?
„Priamo nie, ale v jednom bode áno. Vždy, keď nastane podobný zmätok, konajú sa demonštrácie a vzniká solidarita, začína sa diskusia o princípoch. Aj zo skúseností Nemecka môžem povedať, že každé dobré veľké reformy pri demokratizácii krajiny sprevádzajú demonštrácie. Keď na začiatku 60. rokov skončil za mrežami vydavateľ magazínu Der Spiegel, mladí ľudia demonštrovali. V dôsledku jeho zatknutia a ostražitosti demonštrantov vtedy sloboda médií zvíťazila. Takúto šancu mali v Prahe a majú teraz v Moskve.“
* Ako vnímate postoj ruskej spoločnosti? Podľa niektorých pozorovateľov obyčajní Rusi vnímajú spor viac ako súboj medzi dvoma skorumpovanými skupinami, z ktorých jedna získala viac a druhá menej.
„Nesmieme zabudnúť, že ide o ľudí, ktorí tri generácie žili bez slobody médií. Aj teraz vnímajú novinárov ako ľudí, ktorí stále dobre zarábajú, hoci v krajine je veľká nezamestnanosť a sociálna pomoc je malá. Stále ešte nevnímajú slobodu médií ako hodnotu. Máme prieskum verejnej mienky, podľa ktorého by 57 percent Rusov nebolo proti návratu k cenzúre.“
* Aké by bolo najprijateľnejšie riešenie v momentálnej situácii?
„Riešením by bolo, keby do NTV naozaj vstúpil Ted Turner a získal by menšinový podiel. Riešením by bola jasná spoločná dohoda, v ktorej by vlastníci garantovali novinárom slobodu prejavu a naopak tí, ktorí vysielanie vyrábajú, by zohľadňovali výdavky tak, aby vysielanie nebolo stratové.“
MIRIAM ZSILLEOVÁ