Irán a Saudská Arábia, ktoré bojujú o pozíciu lídra moslimského sveta, chcú spoločne čeliť sporom medzi sunnitmi a šiitmi. Tie sú najväčšou hrozbou pre stabilitu Blízkeho východu. Vojna medzi odnožami islamu, ktorá sa odohráva vo veľkom v Iraku a v menšom napríklad v Libanone, totiž môže prerásť do celého regiónu. A to si uvedomujú aj iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád aj saudskoarabský kráľ Abdalláh. Preto sa v sobotu stretli v Rijáde a dohodli sa, že „nedovolia, aby ich nepriatelia vyvolávali rozpory v moslimskom svete“. Kto by mali byť tí nepriatelia, nepovedali.
Amerika: nepriateľ a spojenec
Irán za svojho najväčšieho nepriateľa považuje Washington, ktorý obviňuje okrem iného aj z rozdúchavania násilností medzi irackými sunnitmi a šiitmi. Američania zase hovoria, že Irán logisticky aj materiálne podporuje šiitské milície v Iraku, ktoré prenasledujú sunnitov.
Sunnitskú Saudskú Arábiu považujú za najvernejšieho spojenca Ameriky v oblasti a Rijád sa vyhrážal Američanom, že ak sa stiahnu z Iraku, pošle tam svojich vojakov. Aby bránili sunnitov pred šiitmi.
Rijád je znepokojený
Už len z toho je jasné, že vzťahy medzi Iránom a Saudskou Arábiou nie sú ideálne. V Rijáde aj Teheráne podrobne sledujú kroky svojho súpera v súboji o to, kto mocensky a ideologicky ovládne moslimský svet. Saudskoarabskí princovia sú znepokojení rastom vplyvu Iránu, ktorý si získava priaznivcov v Iraku, Libanone aj na palestínskych územiach.
Podľa analytika BBC Rogera Hardyho v moslimskom svete platilo, že sunnitskí lídri sú akousi elitou, kým šiiti sú iba „druhotriedni“. Teraz sa zdá, že Irán, ktorý provokuje svet jadrovým programom, poťahuje nitky vo viacerých štátoch regiónu a netají sa tým, že bude podporovať šiitov aj v iných moslimských krajinách, ohrozuje zaužívané status quo.
Pragmatické kontakty
Napriek tomu sa sunnitská Saudská Arábia a šiitský Irán stále potrebujú. Saudi Iráncov na to, aby umravnili Hizballáh v Libanone a zabránili ďalšej občianskej vojne v krajine. Iránci Saudov zase na to, aby vplývali na Američanov a snažili sa ich presvedčiť, že ísť radikálne proti iránskemu jadrovému programu nie je dobré pre už aj tak „rozbitý“ Blízky východ ani pre Washington. Saudskoarabská oficiálna tlačová agentúra tiež vyhlásila, že Ahmadínedžád podporil plán Saudov na usporiadanie izraelsko-palestínskych vzťahov.
Schôdzku lídrov sunnitského a šiitského sveta analytici tiež označili za prípravu pred regionálnou konferenciou o Iraku, ktorá by mala byť o pár dní. Za jedným stolom by na nej mali sedieť zástupcovia Iránu aj Američania.
Autor: Jana Shemesh