BRATISLAVA. V piatok sa skončila desaťdňová lehota, počas ktorej mali vyššie územné celky predložiť svoje „definitívne návrhy“ na rušenie lôžok. Príkaz dostali od ministra Ivana Valentoviča. Ten ho vydal potom, čo kolegom z vlády pred dvoma týždňami sľuboval redukciu šesťtisíc lôžok napriek tomu, že priamy vplyv má iba na štátne fakultné nemocnice.
Znižovanie nadbytočných kapacít v ostatných špitáloch, teda najmä tých, ktoré prešli pod správu krajov, mali zabezpečiť poisťovne. K možnosti dohodnúť s nemocnicami objednávanie menšieho počtu lôžok ako doteraz, alebo s niektorými oddeleniami nepodpisovať zmluvy vôbec, sa dve štátne poisťovne postavili rezervovane. Hoci na konanie súkromných zdravotných poisťovní má minister ešte menší vplyv, u nich je možnosť neuzatvárania zmlúv s niektorými oddeleniami pravdepodobnejšia. Na druhej strane, štvorica súkromných poisťovní svorne tvrdí, že na výber poskytovateľov použije vlastné meradlá kvality.
Do piatku ministrovi Valentovičovi napokon pripravilo odpoveď alebo aj návrh redukcie šesť krajov. Trnavská župa sľúbila poslať správu do konca marca, Bystričania odkázali, že sa nevyjadria vôbec. Väčšina návrhov predpokladá nižšiu redukciu, ako uvažoval vládny materiál. Dôvodom bol najmä fakt, že ministerskí úradníci odhadovali optimálnu sieť z neaktuálnych čísel. Od konca roka 2005 totiž k redukcii lôžok došlo aj bez pričinenia ministerstva. Tak či tak, krajmi navrhované konečné počty lôžok sú vyššie ako predpokladali ministrovi podriadení. Vidno to najmä z reakcií zástupcov Košického, Žilinského, Trenčianskeho a Nitrianskeho kraja.
Druhým problémom je, že ani kraje už väčšinou nemajú v rukách páky na to, aby návrhy zaviedli do praxe. Niektoré nemocnice sa už transformovali na neziskové organizácie, v ktorých nemajú rozhodujúci vplyv. Napríklad v Prešovskom kraji sa pod hrozbou exekúcie zmenili na neziskové organizácie všetky nemocnice a kraj nad nimi postupne strácal vplyv.
Redukcia by sa podľa návrhu ministerstva mala najviac dotknúť odborov pneumológia (pľúcne), psychiatria a vnútorné lekárstvo. Samosprávne kraje nesúhlasia hlavne s redukciou psychiatrických lôžok.
l Banskobystrický kraj
Ministerstvu nepredloží žiaden návrh. Za efektívnejšie však považujú rušenie oddelení alebo celých nemocníc.
l Trnavský kraj
K návrhom rezortu sa vyjadrí až v priebehu marca.
l Žilinský kraj
Samospráva navrhuje zrušiť nižší počet lôžok, ako plánuje ministerstvo. Rezort zistil nadstav o 376 lôžok, kraj po analýze 215.
l Trenčiansky kraj
Trenčiansky kraj navrhuje redukovať lôžka o 66, ministerstvo až o 743 postelí. Celkový počet lôžok je nižší. V kraji totiž redukovali lôžka aj minulý rok.
l Prešovský kraj
Nemá vo svojej pôsobnosti ani jedno lekárske zariadenie.
V kraji by pritom malo byť zrušených najviac lôžok - až 2062.
l Bratislavský kraj
Na rozdiel od ostatných regiónov Slovenska, počet lôžok by sa podľa návrhu ministerstva zdravotníctva mal zvýšiť o 81. Z analýzy Bratislavského kraja vyplýva, že chýba približne 259 postelí.
l Nitriansky kraj
Rušenie lôžok prebehlo už v minulých rokoch . Samospráva stav lôžok pokladá za optimálny.
(vf, sita)