BRATISLAVA. Nádej, že niekto z piatich nezvestných piatkový výbuch vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch prežil, je už veľmi malá. Hovorí to predseda vlády Robert Fico aj psychológ Martin Gronský. V šoku mohli pracovníci teoreticky ujsť do lesa, ale podľa psychológa prvotný šok trvá len niekoľko hodín.
Minister obrany František Kašický povedal, že väčšina nezvestných sú ženy. „Sú tam aj mladšie ročníky.“ Stále verí, že niektorých sa ešte podarí nájsť živých. Včera podvečer záchranári našli časti ľudského tela, ktoré podrobia analýze DNA.
Polícia príčiny výbuchu vyšetruje. Fico povedal, že na mieste pracovali aj spravodajské zložky, ale úmyselné zavinenie je prakticky vylúčené.
Kašický pripustil, že v sklade bolo väčšie množstvo munície, ako je povolené. „V krátkom časovom úseku boli namerané aj vyššie hodnoty bežných chemických látok,“ povedal v televízii Markíza. Životy však vraj ohroziť nemohli.
Fico oznámil, že vláda odškodní pozostalých i ranených, sumu nespresnil. Odbory ministerstva obrany poskytnú príbuzným po 50–tisíc korún.
Kašický ponúkol svoju demisiu
Minister obrany František Kašický ponúkol v súvislosti s tragédiou, ktorá sa stala v piatok vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch, demisiu. Premiér Robert Fico však Kašického podržal, prezident Ivan Gašparovič by sa mal k návrhu vyjadriť dnes.
Kašický povedal, že necíti priamu zodpovednosť za tragédiu. Výbuch v muničnom sklade neprežili traja ľudia, ďalší piati sú nezvestní. „Tragédia si však vyžiadala ľudské životy, takže považujem za politicky správne ponúknuť svoju funkciu,“ vysvetlil minister.
Minulý rok po páde vojenského dopravného lietadla odstúpil vtedajší minister obrany za SDKÚ Juraj Liška.
Fico: Nikdy ho neodvolám
Podľa premiéra Fica by bola veľká škoda, keby Kašický odišiel. „Dúfam, že rovnako sa k tomu postaví aj pán prezident. Minister Kašický urobil všetko, čo bolo v jeho silách. Nikdy nepodám návrh na jeho odvolanie z funkcie,“ povedal Fico. Prezident Gašparovič zatiaľ oficiálny návrh od ministra Kašického nedostal. „Vyjadrí sa, až keď ho dostane, zrejme sa tak stane v pondelok,“ reagoval hovorca hlavy štátu Marek Trubač. Kašický sa vyjadril, že bude rešpektovať akékoľvek rozhodnutie.
Politológ Grigorij Mesežnikov predpokladá, že Gašparovič vypočuje hlas predsedu vlády, a Kašického demisiu neprijme.
„Prekvapilo by ma, keby ju prijal, Gašparovič je známy ako podporovateľ koalície. V takom prípade sa však ministrovo gesto minie účinkom.“ Podľa Mesežnikova sa Kašický prihlásil k politickej zodpovednosti za to, čo sa stalo, keďže ide o jeho rezort.
„To gesto by však bolo plnohodnotnejšie, keby rovno odstúpil. Takto je trochu problematické, keďže si ponechal možnosť zotrvania vo funkcii.“
Palko: Je to zbytočné
Koalícia aj časť opozície Kašického rozhodnutie víta - ako súčasť novej politickej kultúry. Podľa podpredsedu HZDS Viliama Vetešku by však nebolo dobré, keby minister odstúpil ešte predtým, ako budú známe výsledky vyšetrovania.
Podpredsedníčka parlamentu Anna Belousovová (SNS) by Kašického demisiu neprijala. „Aj keď má SNS na niektoré odborné otázky iný názor, minister má našu dôveru,“ povedala v diskusnej relácii STV. Narážala tým na nedávne vyjadrenie Jána Slotu, že ministerstvo obrany je previazané so súkromnými firmami.
Aj šéf poslaneckého klubu opozičnej SMK Gyula Bárdos vníma Kašického postoj ako vyjadrenie politickej kultúry. Myslí si však, že prezident jeho demisiu neprijme. Poslanec KDH Vladimír Palko považuje naopak Kašického krok za zbytočný. „Žiaľ, v armáde sa stávajú aj takéto tragické udalosti. To však neznamená, že minister by mal automaticky odstúpiť,“ povedal Palko v televízii JOJ.
Psychológ: Keby prežili, už by sa zrejme ozvali
O psychike príbuzných obetí aj ľudí, ktorí žijú v oblasti Novák, sme hovorili s psychológom Martinom Gronským.
Je pravdepodobné, že nezvestní sa môžu stále ukrývať niekde v lese?
„Nedá sa to vylúčiť. Najmä vtedy, ak je niekto z nich zranený. No považujem to za veľmi málo pravdepodobné.“
Koľko trvá prvotný šok z takejto udalosti?
„Väčšinou niekoľko hodín, dva dni je však dosť veľa. Ak by boli nažive, zrejme by sa už ozvali.“
Ako rozmýšľa človek, ktorý sa stane svedkom takejto udalosti?
„Primárne sa snaží čo najrýchlejšie a čo najďalej ujsť.“
Ako dlho trvá, kým sa spamätá?
„Posttraumatické stavy sa môžu objaviť aj po niekoľkých mesiacoch či dokonca rokoch.“
Ako sa takýto človek prejavuje?
„Prevládajú negatívne emócie. Tým, ako sa mu tá udalosť vracia späť, je citlivejší, podráždenejší. Môže kedykoľvek zlyhať aj pri bežných situáciách. Preto je nevyhnutné, aby vyhľadal pomoc psychológa.“
Ako prežíva tragickú udalosť rodina obete?
„To je vysoko individuálne. Niekto je psychicky odolnejší, iný sa s tým nemusí vyrovnať celý život.“
Ľudia, ktorí žijú v rizikovej zóne, to vnímajú ako? Teoreticky by mali byť na podobné situácie pripravení.
„Nie som istý, či sú na niečo podobné pripravení. Určite si uvedomujú možné nebezpečenstvo, zrejme majú aj lepšie predispozície zvládať takéto situácie. Nie je však vylúčené, že niektorí sa po takejto tragédii odsťahujú inde.“
Stĺpček Mariána Leška
Najskôr vyšetriť
Bezprostredne po tragédii v Novákoch sa obetavo a profesionálne správali nielen hasiči, záchranári, policajti a vojaci, ale aj vládni činitelia. Minister Kašický riadil krízový štáb, ktorý dostal situáciu pod kontrolu. Nasledoval aj krok politický, pri ňom a po ňom už postup taký profesionálny nebol. Keď minister „ponúkol svoju funkciu ministra obrany predsedovi vlády a prezidentovi“, nekonal ako ústavný činiteľ. Prezident nemôže zaujať postoj k „ponuke“, ale iba k podanej demisii. Premiér svoj postoj vyjadriť mohol, ale nebol najšťastnejší. Jeho výrok, že „nikdy“ nepodá návrh na odvolanie Kašického, predbieha výsledky vyšetrovania. Zatiaľ sa nevie, či tragická udalosť má, alebo nemá súvislosť s činnosťou ministerstva, za ktoré zodpovedá šéf rezortu. Tí, čo hovoria „nikdy nehovor nikdy“, vedia, čo hovoria.