Bývalý emigrant, neskôr senátor, minister zahraničia a predseda Valného zhromaždenia OSN Jan Kavan je zrejme najspornejšou postavou českej politickej scény.
V roku 1991 bolo jeho meno na zozname poslancov, ktorí spolupracovali s ŠtB. Neskôr súd uznal, že hoci sa Kavan s agentmi ŠtB stýkal, nie sú dôkazy, že vedel, kto sú.
V 80. rokoch v Československu ŠtB zadržala zásielku exilových kníh, ktorú zo Západu poslal Kavan. Súčasťou bol podľa dokumentu britskej televízie aj zoznam disidentov, ktorým bola určená. Polícia potom niekoľkých zatkla.
Kavan podal na dokument sťažnosť britskej komisii pre médiá, tá po čase dospela k názoru, že jej Kavan klamal, keď tvrdil, že zoznam mien a adries nebol v zásielke. V Česku potom prehral dva súdne spory s novinármi, ktorí tvrdili, že ho v Británii oficiálne uznali za klamára.
V roku 1998 spôsobil Kavan nehodu, pri ktorej zdemoloval niekoľko aut. Odmietol dychovú skúšku, odvolal sa na senátorskú imunitu. Policajtom, ktorí z neho cítili alkohol, tvrdil, že sa iba natrel francovkou.
Ako minister zahraničia Kavan svojou indiskrétnosťou ohrozil život irackého agenta v amerických službách. Zhrozenie v USA aj v NATO vzbudila jeho česko-grécka iniciatíva podpísaná v Číne, ktorá išla proti politike aliancie v otázke Kosova.
V roku 2000, keď Kavan opustil rezort zahraničia, našli v jeho bývalom trezore státisíce korún, ktorých pôvod nedokázal vysvetliť. Jeho vtedajší blízky spolupracovník Karel Srba sedí vo väzení za prípravu vraždy novinárky, ktorá písala o podozrivých zákazkách ministerstva.
Naposledy nahrávka Kavana spustila kauzu Gripeny. Tvrdil napríklad, že by mohol ovplyvniť vyšetrovanie.
Autor: pm