Má za sebou škandály, radí Ficovi

Externého poradcu premiéra pre zahraničnú politiku nakrútili v Česku skrytou kamerou, keď hovoril o úplatkoch pre vedenie štátu.

Jan Kavan (na snímke vpravo) je poradcom preméra Roberta Fica, rovnako ako Jaroslav Tvrdík (v strede).Jan Kavan (na snímke vpravo) je poradcom preméra Roberta Fica, rovnako ako Jaroslav Tvrdík (v strede). (Zdroj: FOTO ARCHÍV – ČTK)

BRATISLAVA. Okrem bývalého českého ministra obrany Jaroslava Tvrdíka radí premiérovi Robertovi Ficovi aj bývalý český minister zahraničia Jan Kavan. Denníku SME to potvrdil Úrad vlády.

Kavan má v Česku za sebou viacero škandálov, naposledy ho švédski novinári natočili, ako hovorí o úplatkoch pre vysokých štátnych funkcionárov pri nákupe stíhačiek Gripen.

Kavan robí pre Fica zadarmo

Hovorkyňa Silvia Glendová povedala, že Kavan je externý poradca bez nároku na honorár a premiér si ho vybral na základe dobrých vzťahov s ČSSD a Jiřím Paroubkom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Keďže platí princíp prezumpcie neviny, predseda vlády sa k údajným špekuláciám okolo osoby pána Kavana nebude vyjadrovať,“ povedala Glendová.

ČSSD sa od neho dištancovala

Kavan donedávna radil aj bývalému českému predsedovi parlamentu Miloslavovi Vlčkovi, ktorý s ním spoluprácu minulý týždeň práve pre odhalenia v kauze Gripenov ukončil.

Od Kavana sa dištancovala aj ČSSD. „Vyjadrujeme značné sklamanie nad tým, že pán Kavan nepovedal tieto informácie orgánom činným v trestnom konaní už v čase rozhodovania o tejto otázke. Považujeme to za ťažko ospravedlniteľnú politickú chybu,“ vyhlásila strana.

Veteška: Kavan nie je vhodný poradca

Že Kavan nie je vhodný poradca pre premiéra, si myslí aj podpredseda parlamentu a HZDS Viliam Veteška.

SkryťVypnúť reklamu

„Máme dostatok dobrých odborníkov, najmä mladých a perspektívnych diplomatov, ktorí dokážu posúdiť medzinárodné otázky aj bez toho, aby mal pán Kavan kľúčové slovo,“ povedal Veteška.

Ak sa súčasná zahraničná politika Slovenska a premiéra riadia Kavanovými odporúčaniami, tak „tým pán premiér veľa nezískal“, povedal bývalý štátny tajomník ministerstva zahraničia Józef Berényi z SMK.

Ako neprijateľného označil Kavana aj podpredseda KDH pre zahraničnú politiku Martin Fronc. SDKÚ vec nekomentuje.

Investigatívny reportér časopisu Respekt Jaroslav Spurný hovorí, že Kavan je „asi najtemnejšia postava na českom politickom nebi za posledných pätnásť rokov“.

Je to človek, ktorý „prežil všetky škandály“, a Spurného prekvapuje, že to vôbec v sociálnej demokracii „ustál“.

SkryťVypnúť reklamu

Ficovi radí aj Tvrdík


Vhodným poradcom Spurného neho nie je ani Jaroslav Tvrdík. „Tvrdíka najviac vystihuje fotka, ako drží dáždnik nad Jiřím Paroubkom.“

Spochybňuje ho podľa neho jeho pôsobenie na ministerstve obrany, ale aj neskôr, keď šéfoval českým aerolíniám. Tie sa pod jeho vedením zadlžili.

Kavan hovorí, že Ficovi radí napríklad v otázke Kosova a snaží sa pôsobiť v Bruseli tak, aby európski socialisti zobrali Smer znovu medzi seba.

O zázname skrytou kamerou povedal: „Nijako tragicky to nevidím.“

Kavan: Radím Ficovi v zahraničnej politike

O zahraničnej politike Roberta Fica a radách, ktoré mu dáva, sme hovorilis JANOM KAVANOM.

Prečo radíte slovenskému premiérovi?

„Radím mu iba vo chvíľach, keď pán premiér niečo potrebuje, alebo má záujem o môj názor. Či už v prípade postoja ku Kosovu, alebo pomáham vysvetľovať postoj Smeru v zahraničí, zvlášť v prostredí európskej sociálnej strany. Myslím si, že tu vládlo isté nepochopenie.“

SkryťVypnúť reklamu

Za zahraničnú politiku premiéra kritizujú, najmä za poslednú cestu do Líbye. Ako ste ju vnímali?

„Pozitívne, aj keď poznám články v slovenských novinách. Nedomnievam sa, že táto kritika bola oprávnená. Keď som bol ministrom, cestoval som do Lýbie a situáciu tam poznám. Od roku 2003, keď Kaddáfi dosť radikálne zmenil postoj, a bol prijatý do OSN, keď prvý krok urobil Tony Blair, chápem prečo predstavitelia štátov s Líbyou rokujú. Československo malo v Lýbii dobrý hospodársky zvuk, a nástupnícke štáty tam môžu, ak už nie je neskoro, naväzovať na staré tradície. Chápem argumenty, že v záujme zlepšenia bilaterálnych vzťahov by sa nemali obetovať isté politické princípy. Preto v Lýbii nie je možné teraz nespomenúť proces s bulharskými sestričkami a palestínskym lekárom.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako ste vnímali to, že Robert Fico použil slovo páchateľ?

„Nie som právnik. Vnímal som argument pána premiéra, že tento termín nemusí nutne znamenať vinný, ale obvinený. Nesúhlasil by som s tým, hovoriť, že sú vinní. Pokiaľ by sa pánu premiérovi touto terminológiu podarilo zaujať postavenie vyváženého stredu a výsledok bude nielen to, že choré deti z Líbye prídu na Slovensko, ale že sestričky a lekár nebudú popravení, a budú prepustení, a súčasne to zlepší slovensko-lýbijské vzťahy, tak je to diplomatický úspech.“

Ako ste sa s Robertom Ficom zoznámili?

„Už si presne nepamätám. Vyzval ma, aby som prišiel. V pomerne neformálnom prostredí, ale na Úrade vlády, sme spolu niekoľko hodín hovorili, a on mi potom ponúkol pomerne nezáväznú spoluprácu. Súhlasím s politikou Smeru a hlavný dôvod, prečo ma oslovil, boli moje dobré vzťahy s viacerými európskymi sociálnodemokratickými stranami.“

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Jiřího Paroubka ste ten, kto bude vplývať v Bruseli na eurosocialistov v prospech Smeru. Podarí sa to?

„To keby som vedel. Naposledy som o záležitostiach Smeru hovoril minulú stredu s bývalým dánskym premiérom Rasmussenom. Neformálne som sa ho pýtal, či by bol ochotný prísť do Bratislavy začiatkom apríla. Odporúčal som mu hovoriť so širokým spektrom, aby si urobil on, a tí, ktorí zaujali kritický postoj k SNS, predstavu o politickom vývoji na Slovensku. Vývoj od volieb je niečo, čo by európska sociálnodemokratická strana mala vítať.“

Ako ste prijali, že s vami predseda českého parlamentu Vlček pre kauzu Gripeny prestal spolupracovať?

„Vyjasnili sme si to v súkromnom rozhovore. Pochopil som jeho situáciu vzhľadom na mediálnu kampaň, ktorá v Čechách prebieha. Myslím si, že keď sa veci viac prešetria a upokoja, a emócie opadnú, priestor pre moju spoluprácu s ČSSD sa znovu nájde. Nijako tragicky to nevidím.“

SkryťVypnúť reklamu

Kto je Kavan

Bývalý emigrant, neskôr senátor, minister zahraničia a predseda Valného zhromaždenia OSN Jan Kavan je zrejme najspornejšou postavou českej politickej scény.

Bývalý emigrant, neskôr senátor, minister zahraničia a predseda Valného zhromaždenia OSN Jan Kavan je zrejme najspornejšou postavou českej politickej scény.

V roku 1991 bolo jeho meno na zozname poslancov, ktorí spolupracovali s ŠtB. Neskôr súd uznal, že hoci sa Kavan s agentmi ŠtB stýkal, nie sú dôkazy, že vedel, kto sú.

V 80. rokoch v Československu ŠtB zadržala zásielku exilových kníh, ktorú zo Západu poslal Kavan. Súčasťou bol podľa dokumentu britskej televízie aj zoznam disidentov, ktorým bola určená. Polícia potom niekoľkých zatkla.

Kavan podal na dokument sťažnosť britskej komisii pre médiá, tá po čase dospela k názoru, že jej Kavan klamal, keď tvrdil, že zoznam mien a adries nebol v zásielke. V Česku potom prehral dva súdne spory s novinármi, ktorí tvrdili, že ho v Británii oficiálne uznali za klamára.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1998 spôsobil Kavan nehodu, pri ktorej zdemoloval niekoľko aut. Odmietol dychovú skúšku, odvolal sa na senátorskú imunitu. Policajtom, ktorí z neho cítili alkohol, tvrdil, že sa iba natrel francovkou.

Ako minister zahraničia Kavan svojou indiskrétnosťou ohrozil život irackého agenta v amerických službách. Zhrozenie v USA aj v NATO vzbudila jeho česko-grécka iniciatíva podpísaná v Číne, ktorá išla proti politike aliancie v otázke Kosova.

V roku 2000, keď Kavan opustil rezort zahraničia, našli v jeho bývalom trezore státisíce korún, ktorých pôvod nedokázal vysvetliť. Jeho vtedajší blízky spolupracovník Karel Srba sedí vo väzení za prípravu vraždy novinárky, ktorá písala o podozrivých zákazkách ministerstva.

Naposledy nahrávka Kavana spustila kauzu Gripeny. Tvrdil napríklad, že by mohol ovplyvniť vyšetrovanie.

SkryťVypnúť reklamu

(pm)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 690
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 476
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 470
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 463
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 546
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 999
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 169
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu