Neskúšate personálnu agentúru. Viete, že v nej pracujú ľudia, ktorých by ste nezamestnali ani na pozíciu coffeegirl. Nikdy vám neposlali nikoho, kto by vydržal, lebo by prišli o biznis. Nikdy neposlali úplnú trúbku, lebo by nedostali zaplatené. Vždy poslali niekoho, kto odišiel v momente, až začal samostatne zvládať prácu a robiť chyby, na ktoré ste došli až po rokoch pri daňovej kontrole.
Takže dáte inzerát. Už ste inzerát dávali veľakrát, viete, čo tam máte napísať, aby sa vám neprihlásilo 3000 nepoužiteľných ľudí. Prihlási sa iba 500. Za jeden deň vyselektujete desať a pozvete ich na pohovor. Pohovory robíte dva dni. Nikto sa vám nepozdáva, ale niekoho zobrať musíte. Zoberiete jedného. Ak ste v tom dobrý, tak máte šancu tak 30 percent, že ste vybrali dobre a nový človek bude po zaškolení fungovať. To školenie, samozrejme, stojí čas iných a čas sú peniaze. Ak ste netrafili, tak si zoberiete ďalšieho z tých desiatich. Alebo si to dáte celé odznovu.
Najímať nových ľudí nie je nijaká slasť, vari iba ak ide o pozíciu moderátorky v Markíze, ale to sú možno iba také reči. Ak teda nie je nijaká slasť prijímať nových ľudí, tak je každému jasné, že nijaký zamestnávateľ, nebude vyhadzovať ľudí, ktorých potrebuje a ktorí sú aspoň trochu použiteľní. Nový pracovník je oproti súčasnému veľká neznáma a je s tým spojená dosť veľká strata času a peňazí. Pokiaľ ste práve dostali výpoveď, tak vás naozaj nepotrebujú alebo sa na to miesto nehodíte. Z krátkodobého hľadiska je to síce nepríjemné, ale je vždy lepšie robiť tam, kde vás potrebujú a na pozícii, kam sa hodíte. Zamestnávateľ, ktorý robí zlé personálne rozhodnutia, dlho nevydrží.
Pre tých menej chápavých. Nikto nie je taký sprostý, aby si vyrábal robotu a ak je, tak nebude dlho zamestnávateľ. Pre zamestnanca a aj pre všetkých ostatných obyvateľov je výhodné, aby bol každý na správnom mieste. Ak sa niekto nehodí na čašníka, tak je vždy lepšie, ak odtiaľ okamžite odíde, akoby sa tam mal stresovať a zároveň urážať hostí. A Zákonník práce je presne takáto prekážka prirodzenej obmeny zamestnancov.
Ak chce Fico prekážku ešte pritvrdiť, tak vlastne hovorí, že je fajn, keď nás budú obsluhovať nevrlí čašníci a budú nám servírovať pripálené jedlo. Podľa Fica je fajn, ak sa vám pokazí nové auto a v servise vám ho nedokážu opraviť a ešte z neho aj ukradnú rádio. Lebo inak nerozumiem tomu, čo tým Fico sleduje? Koho tým chce chrániť? Neschopných flákačov a lemplov?
Autor: Roderik Plevka