Ako vyzerá odovzdávanie filmových cien niekde inde ako v Amerike, o tom veľa nevieme. Môžeme iba tušiť, že Česi sú v chystaní takejto slávnosti jedni z najliberálnejších.
Bez toho, že by to nejako vysvetlili alebo spätne okomentovali, pustili hneď v úvode programu na javisko obrovskú smrtku a nechali ju spievať a tancovať techno.
Po smrtke sa na pódiu ukázalo ešte niekoľko hercov a zabávačov. Prišli, aby odovzdali levov v trinástich kategóriách a popritom prispeli vtipným vystúpením. Mnohí z nich majú blízko k absurdnému humoru a nie každému záležalo na tom, aby ho ocenili všetci - preto sa stávalo, že časť hľadiska sa veselo bavila, a druhá zostávala zamrznutá.
Hoci sa to nie vždy vydarí, viditeľnou zásadou vyhlasovania Českých levov je: uvoľniť sa, zabudnúť na súťaž a tešiť sa. Jiří Menzel to chápe tiež. Keď bol na pódiu čerstvý akademik Pavol Liška a tvrdil, že pani Menzlová mu volala a prosila o hlas, veselo sa smial. A ani vtedy, keď sa na javisko dostal aj sám a prebral si cenu za réžiu, neprepadal nijakému zvláštnemu dojatiu. Už keď bol u nás v Bratislave a uvádzal svojho anglického kráľa do kín, povedal: „Kvalitu filmu cenami merať nemôžete. Veľa dobrých filmov ich nemá, a veľa zlých má.“
Menzlov film dostal aj cenu kritikov FIPRESCI na nedávnom festivale v Berlíne a v Čechách ho videlo vyše pol milióna ľudí. Sympatický režisér môže pomaly zabudnúť na všetky nepríjemnosti, ktoré sa mu pri práci na filme ohlásili. Na zmätky okolo práv i na kruté reakcie kritikov.
S Českým levom v ruke sa sprisahanecky obrátil na svoju tvorivú dvojičku: „Bohumil Hrabal sa nad cirkusom, ktorý okolo nášho filmu vznikol, určite veľmi dobre bavil.“
Film Obsluhoval som anglického kráľa sa stal najúspešnejším filmom roku 2006. Nositeľkou špeciálne dobrých správ sa ukázala byť Ester Kočičková. Pripravila si krátku básničku na spôsob antických drám, aby demonštrovala dôležitosť vedľajších postáv histórie - a potom si k sebe zavolala Martina Hubu. A posunula mu leva za postavu čašníka Skřivánka, teda za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe.
Huba poďakoval Menzlovi za peknú filmovú príležitosť. Vraj verí, že bol svojou prítomnosťou aspoň trochu užitočný. Samozrejme, že bol. Naozaj potešilo môcť sa pozerať na jeho Skřivánka, máločo je v tomto filme také vydarené.
Ostatné herecké ceny už patria filmu Kráska v nesnázích. Aňa Geislerová a Jiří Schmitzer ich dostali za hlavné úlohy a Jana Brejchová za vedľajšiu. Brejchovú vytiahol režisér Jan Hřebejk po dlhšom čase - a keď už hovoríme o užitočnosti, tomuto kroku ju treba neodškriepiteľne prisúdiť tiež.
Aj pri Kráske v nesnázích sa českí kritici tvárili skepticky a veľa inej užitočnosti v nej nevideli, Jan Hřebejk však môže byť rád, že na levoch skončil relatívne úspešne. Veď tentoraz si v českých kinách konkurovalo dvadsať celovečerných filmov.
Víťazi Českých levov
Najlepší film
Obsluhoval som angl. kráľa
Najlepšia réžia
Jiří Menzel (Obsluhoval...)
Najlepšia herečka
Aňa Geislerová (Kráska v nesnázích)
Najlepší herec
Jiří Schmitzer (Kráska...)
Herečka vo vedľ. úlohe
Jana Brejchová (Kráska...)
Herec vo vedľajšej úlohe
Martin Huba (Obsluhoval...)
Najlepší scenár
Robert Sedláček (Pravidlá lži)
Najlepšia kamera
Jaromír Šofr (Obsluhoval som anglického kráľa)
Najlepšia hudba
Jan. P. Muchov (Grandhotel)
Najlepší strih
Jiří Zbrožek (Hezké chvilky bez záruky)
Cena za celoživotné dielo
Ivan Passer
Záber z filmu Obsluhoval som anglického kráľa. FOTO – EUSEBIUS |