Domová čistiareň ako možná investícia

Majitelia nehnuteľností predovšetkým v menších obciach, ktoré nemajú vybudovanú verejnú kanalizáciu, riešia pri stavbe svojho domu zásadnú otázku.

Majitelia nehnuteľností predovšetkým v menších obciach, ktoré nemajú vybudovanú verejnú kanalizáciu, riešia pri stavbe svojho domu zásadnú otázku.

Budú odvádzať odpadovú vodu do žumpy alebo čistiarne odpadových vôd? Zvažovať musia nielen výšku investície, ale aj perspektívu budúceho využitia a komplikovanosť vybavovania všetkých potrebných náležitostí.

Bezproblémové to má ten majiteľ nehnuteľnosti, ktorého obec má zavedenú verejnú kanalizáciu. Má povinnosť na ňu svoju nehnuteľnosť pripojiť, ak nemá povolenie príslušného orgánu štátnej správy na iný spôsob nakladania s odpadovými vodami. Hovorí o tom zákon o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách. Ak v obci verejná kanalizácia vybudovaná nie je, môže si zvoliť buď vybudovanie žumpy alebo domovej čistiarne odpadových vôd. Tých, ktorí stoja pred rozhodnutím nie je málo. Podľa štatistík rezortu životného prostredia na verejnú kanalizáciu nie je pripojených okolo štyridsať percent obyvateľov Slovenska. Prepočty nákladov na zriadenie a prevádzku žumpy a malej čistiarne odpadových vôd pritom hovoria jednoznačne v prospech čistiarní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ostane možnosť výberu?

Áno, ale nie pre všetkých. Podľa vodného zákona budú musieť byť do roku 2015 napojené na verejnú kanalizáciu všetky mestá a obce na Slovensku, kde počet obyvateľov presiahne dvetisíc. Ak však majiteľ domu v takejto obci už bude mať domovú čistiareň odpadových vôd, ktorá spĺňa všetky zákonné podmienky, nemala by aj tak jeho investícia vyjsť na zmar. "Vlastník nehnuteľnosti nebude povinný napojiť sa na verejnú kanalizáciu, ak užívaná domová čistiareň odpadových vôd bude spĺňať všetky zákonné podmienky," potvrdzuje rezort životného prostredia. Podľa Petra Nišponského z košickej firmy Fonhit - Centrum vodohospodárskych technológií v Košiciach aj tam, kde teraz nie je kanalizácia, ale do roku 2015 bude, problém s odpadom treba na istý čas tak či tak riešiť. Do povinného vybudovania verejnej kanalizácie vo väčších obciach ešte zostáva dlhé obdobie, počas ktorého stavebník na prevádzke čistiarne oproti žumpe ušetrí.

SkryťVypnúť reklamu

Ako na to

Slovensko má v rámci Európskej únie v niektorých ukazovateľoch pomerne prísne limity na vypúšťanie vôd. "Vybudovanie domovej čistiarne odpadových vôd je vodohospodárske dielo a k jeho zriadeniu je potrebné stavebné povolenie, ktoré vydáva miestne príslušný úrad životného prostredia a nie obecný úrad, ako je to pri stavbách bežného typu," vysvetľuje Nišponský. Pred inštaláciou domovej čistiarne je rozumné si vybrať konkrétny typ (technológiu) a s technickými podkladmi zájsť na Okresný úrad životného prostredia. Potrebné je získať predbežné stanovisko úradu, stačí i ústne, aby stavebník nevynakladal prostriedky a úsilie na konanie, ktoré mu potom úrad nepovolí. Ak má predbežný súhlas na zriadenie domovej čistiarne, potrebuje projekt vypracovaný projektantom s oprávnením na vodohospodárske stavby a príslušné stanoviská úradov a inštitúcií, ktorých práva môžu byť stavbou dotknuté. Od ktorých inštitúcií bude stavebník potrebovať stanoviská sa dozvie taktiež na miestne príslušnom úrade životného prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

Pripravte sa na papierovanie

Podľa doterajších skúseností sa najnepriaznivejší variant spája až s tridsiatimi vyjadreniami! Legislatíva totiž z pohľadu konania nerozlišuje stavbu domovej čistiarne a čistiarne pre celú obec. Vlastník nehnuteľnosti z okolia Liptovskej Mary potreboval napríklad na zriadenie svojej čistiarne odpadových vôd vyjadrenie aj rybárskeho zväzu, nakoľko prečistenú vodu vypúšťal do tohto jazera. Keďže voda na krátkom úseku pretekala aj cez kanál, ktorý patril cestárom, musel požiadať o súhlas aj obec. "Aby sa predišlo zbytočným problémom, je dôležité nadviazať kontakt s kvalifikovaným projektantom, ktorý spracuje projektovú dokumentáciu. Väčšina stavebníkov rodinných domov je presvedčená o opodstatnenosti čistenia vôd domovou čistiarňou a žumpu považuje za krajné riešenie. Povedomie zákazníkov v tomto smere sa výrazne zlepšilo, aj vyššia vstupná investícia je pre nich prijateľná," zdôrazňuje Nišponský. Výber technológie je úlohou projektanta, ktorý je na túto činnosť odborne spôsobilý.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vyberať

Orientačným parametrom pri výbere veľkosti a kapacity čistiarne odpadových vôd je počet obyvateľov rodinného domu. Rozhodujúcim údajom je množstvo a kvalita (znečistenie) vyprodukovaných odpadových vôd. Už na začiatku je dobré si urobiť sumár, ktorý hovorí o počte zariadení ako sú umývadlá, vane, sprchy, WC, práčka, umývačka riadu, drvič odpadu, kondenzačný kotol, interiérový bazén, čerpacia stanica v suteréne a podobne. Dôležitou informáciou je, či ide o dvojgeneračný dom s kompletným vybavením v oboch častiach domu.

Ďalším významným údajom je časový režim rodinného domu. Nerovnomerná produkcia (ranný odchod celej rodiny a večerný príchod) znamená pre čistiareň asi najhorší režim. Výber technológie, prípadne zabudovanie akumulačnej nádoby, však tento nepriaznivý vplyv eliminuje.

SkryťVypnúť reklamu

Čo hovorí zákon

Odpadové vody z rodinného domu možno v zmysle zákona o vodách vypúšťať do verejnej kanalizácie, akumulovať v žumpe (do vyvezenia na centrálnu čističku odpadových vôd) alebo čistiť v domovej čistiarni. Tento zákon jednoznačne zakazuje vypúšťať obsah žúmp do povrchových alebo podzemných vôd. Ak je rodinný dom pripojený na stokovú sieť, nemá zmysel uvažovať o zriadení domovej čistiarne. Ak pripojený nie je, existujú dve riešenia: žumpa a s ňou súvisiaci pravidelný vývoz alebo vlastné zariadenie na čistenie odpadových vôd. V prípade vlastnej čistiarne odpadových vôd sa prečistená voda vypúšťa do rieky alebo potoka alebo sa nechá vhodným priesakovým systémom vsakovať do podzemných vôd, kde prebieha tzv. dočisťovací proces.

SkryťVypnúť reklamu

Požiadavky na čistiareň

- účinnosť čistenia väčšia ako 95 %

- nehlučná prevádzka

- spotreba energie menšia ako 1 kWh/ m3 vyčistenej vody

- parotesnosť vylučujúca zápach

- dlhodobá funkčnosť bez prítoku splaškov

- schopnosť zvládnuť nárazový prítok (celkové denné množstvo v priebehu štyroch hodín)

- bezobslužná prevádzka a minimálne nároky na údržbu

- žiadne mimoriadne opatrenia pre zimnú prevádzku

- malé alebo žiadne nároky na odborný servis

- použitie výlučne nekorodujúcich materiálov

- skladovanie produktov čistenia (kalu) minimálne na tri mesiace prevádzky s možnosťou ich automatického odkalenia bez použitia fekálneho automobilu

- automatická kontrola správnych funkcií čističky s prenosom signálu na vhodné miesto

SkryťVypnúť reklamu

Pravidelná údržba

- vizuálna kontrola funkčnosti (približne dvakrát za mesiac)

- odkalenie - t. j. odstránenie prebytočného zahusteného biologicky stabilizovaného kalu (zhruba dvakrát za rok, u malej čističky pre päť osôb je to približne 300 až 500 litrov) a jeho odvoz na najbližšiu komunálnu čističku.

V praxi prevádzkovatelia bežne kal uskladňujú na kompost a po rozložení biomasy v komposte používajú ho ako koncentrované hnojivo na okrasné dreviny. Z hľadiska zákona je to však neprijateľné,

- čistenie filtra membránového kompresora - dúchadla (dvakrát za rok)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 727
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 533
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 538
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 527
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 459
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 044
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 203
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu