Realitky potrebujú prísnejšie pravidlá

Novodobý realitný trh sa rozbehol pred viac ako pätnástimi rokmi. Aj keď ide o dosť dlhý čas na to, aby z neho museli odísť neseriózne firmy, nestalo sa. Hoci obchod s nehnuteľnosťami postúpil na vyššiu kvalitatívnu úroveň a oproti roku 1990 po všetkých s

Novodobý realitný trh sa rozbehol pred viac ako pätnástimi rokmi. Aj keď ide o dosť dlhý čas na to, aby z neho museli odísť neseriózne firmy, nestalo sa. Hoci obchod s nehnuteľnosťami postúpil na vyššiu kvalitatívnu úroveň a oproti roku 1990 po všetkých stránkach vyspel, občania sa v mnohých prípadoch stále stretávajú s nekvalitnými službami, neprofesionalitou a obávajú sa podvodov. Prečo je to tak a čo s tým sme sa opýtali prezidenta stavovskej Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Ľubomíra Kardoša.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prečo sa stále stretávame so zavádzaním a nekorektnými postupmi?

Je to preto, že trh nikto dostatočne nereguluje. Členmi našej asociácie je 130 realitných kancelárií. Na tie máme dosah, čo sa týka sťažností občanov aj ponosovania sa medzi nimi. Ale takzvaní "chodnikári" alebo niekto im hovorí aj podnikatelia na bytovom odkazovači robia tak, ako chcú. Živnostenský zákon im predpisuje iba vzdelanie, prípadne dĺžku praxe. Zvyšok je len na obchodnom zákonníku a iných všeobecných zákonoch

Kde je náš trh z hľadiska etiky najviac boľavý?

Jednoznačne pri zmluvách a servise. Niektorí sprostredkovatelia idú do obchodov s dumpingovými cenami.

Myslíte nízke provízie? Tie ťažko budú občanovi prekážať, naopak...

SkryťVypnúť reklamu

Má to súvislosti. Chodnikári nemajú žiadne náklady. Nepoužívajú sekretariát, neplatia nájomné, neoprávnene inzerujú v bezplatných rubrikách určených pre občanov. Preto môžu ísť pod cenu. Zmluvy, ktoré dávajú sú síce lacnejšie, ale často zavádzajú, drobným písmom zaväzujú klienta k neprimerane dlhej, napríklad aj polročnej exkluzivite s vysokými sankcia mi za nedodržanie. Klienti tak majú zviazané ruky a nemôžu nič urobiť, aj keď predaj nehnuteľnosti viazne. Ak by sa takýto vedomý prístup preukázal u nášho člena, v asociácii končí.

Zrušili ste už niekomu členstvo?

Áno, viacerým kanceláriám. Napríklad sme vylúčili 77. realitnú kanceláriu. Neskôr sme prešli na prevenciu. Zaviedli sme inštitút čakateľstva. Realitná kancelária, ktorá chce byť naším členom, musí prejsť polročným obdobím, kedy má svojho tútora a ten sleduje, či je so žiadateľom všetko v poriadku a aké praktiky používa.

SkryťVypnúť reklamu

Zákon viaže živnosť na vzdelanie a prax. To nestačí?

Viazanie živnosti sprostredkovateľa obchodov s nehnuteľnosťami na vysokoškolské vzdelanie ekonomického, právnického a stavebného smeru, alebo na úplné stredoškolské vzdelanie a päťročnú prax je zatiaľ jedinou reguláciou, ktorú sa nám podarilo dosiahnuť. Tu je zákon podľa nás dokonca zbytočne prísny - stačilo by akékoľvek vysokoškolské vzdelanie.

Tak kde chcete byť prísnejší?

Viazanie živnosti vyradilo z trhu veľa neserióznych subjektov. Napriek tomu podvody existujú aj naďalej a preto treba upraviť proces ako taký. Veď aj právnici dokážu robiť podvody. Či už jednoduché, ako neodôvodnené vyberanie záloh, falšovanie dokladov, notárskych osvedčení, alebo iných úradných listín, nehovoriac o fingovaných podvodoch, ktoré si už vyžadujú niekoľko úkonov. Takýchto podvodníkov často objavia len skúsení realitní makléri. Riešenie vidíme vo vytvorení komorového systému a vo vytvorení zákona, ktorý by upravoval realitný trh. Na Slovensku sa o to snažíme už pätnásť rokov. S novou vládou máme novú príležitosť.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo komora?

Je to dobrý systém. Naša asociácia momentálne funguje ako dobrovoľná komora a udržuje isté zásady správania. A funguje to. Naši členovia sú poistení proti realitnému riziku. Za päť rokov od uzatvárania poistných zmlúv zatiaľ nikto nenahlásil poistnú udalosť. A to o niečom svedčí.

Niektoré krajiny nechávajú realitnému trhu absolútnu voľnosť. Inde naň dohliada štátna inštitúcia. Je komora zdravým kompromisom?

Sme presvedčení, že komora by mala mať nad sebou dohľad, napríklad z pozície ministerstva spravodlivosti. Ide o to, aby aj komora fungovala podľa pravidiel a nie tak, ako sa jej samej chce.

Nekazí náš trh to, že realitní makléri v kanceláriách fungujú len ako spolupracujúci živnostníci?

Je nepríjemné, že do takejto situácie realitné kancelárie, a nielen ich, dotlačil odvodový systém a spôsob platenia pracovnej neschopnosti. Väčšiu pracovnú disciplínu dosiahne zamestnávateľ u svojich zamestnancov. Má na nich väčší dosah, ako keď len spolupracujú ako samostatné subjekty. Veď takýto spôsob práce priamo nabáda maklérov - živnostníkov k tomu, aby si urobili obchod iba sami pre seba. Potom vzniká živelne veľké množstvo realitných subjektov. Potom sa kradnú zákazky, deformuje sa trh a, áno, kazí ho to.

SkryťVypnúť reklamu

Je možné živnostníka zaviazať, aby dodržiaval etické pravidlá?

Robí sa to cez zmluvy o výhradnej spolupráci, kde sa stanovuje primeraná sankcia v prípade porušenia exkluzivity spolupráce a realitní makléri - živnostníci sa v zmluve s realitnou kanceláriou zaväzujú dodržiavať etický kódex asociácie, ak je naším členom. Pod hlavičkou konkrétnej realitnej kancelárie sú makléri aj preškoľovaní a ako jej spolupracovníci získavajú aj certifikát. V asociácii sme k tejto problematike vytvorili špecializovanú internú smernicu, ktorá stanovuje pravidlá pre vzťah medzi maklérom a realitnou kanceláriou.

Vráťme sa ku komore. Hovorí sa, že asociácia ju chce, aby zarobila...

Nech si nikto nemyslí, že by sme na tom niečo získali. Napríklad, že len budeme vyberať poplatky a z toho budeme mať veľmi dobré živobytie. Komora znamená veľkú zodpovednosť, ale dosiahneme ňou stavovskú česť a kontrolu na trhu. Niekto by bol zodpovedný za kontrolu kvality služieb, tak aby sa napríklad vykrádaním inzerátov na jednom obchode nepriživovalo ďalších dvadsať realitných kancelárií. Za podvody a nekorektný postup by bolo možné realitnú kanceláriu z komory vylúčiť a nemohla by ďalej pôsobiť na trhu. To nie je ako dobrovoľné členstvo v asociácii. Komora by zjednotila aj profesijné vzdelávanie. Aby sa nestalo, že maklér zaplatí za kurz a získa certifikát, u ktorého nemá záruku, že ho uznajú všetky subjekty na trhu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 657
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 428
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 731
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 324
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 430
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 685
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 944
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 254
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu