nca získali.
Realitný trh na Slovensku doposiaľ veľmi citlivo reagoval na zásahy štátu i bánk do podmienok hypotekárnych úverov. Bola to práve štátna bonifikácia, ktorá po dvoch rokoch existencie hypoték na slovenskom trhu v roku 1999 rozhýbala trh s bytmi. Ďalšie významné cenové výkyvy o niekoľ-
ko rokov neskôr spôsobili hypotéky s odloženou platnosťou. Ak si záujemcovia vtedy našli vhodnú nehnuteľnosť v stanovenom termíne po uzatvorení zmluvy s bankou, garantovala mu výhodnejšie podmienky aj napriek očakávanej neatraktívnej zmene v poskytovaní štátneho príspevku.
Od začiatku tohto roka štát spolu s bankami pripláca na úroky a zákonom určil aj ďalšie výhody pre vybranú skupinu žiadateľov o hypotéku spomedzi mladých ľudí. Či bude záujem o takýto produkt taký veľký, aby opäť významne ovplyvnil trh, to po prvých dvoch mesiacoch uvedenia na trh ešte zostáva otázne.
Vedú regióny
"Záujem zo strany klientov o zvýhodnené hypotéky je od začiatku, a predpokladáme ďalší rast," hovorí Michaela Trojčáková zo Všeobecnej úverovej banky (VÚB). Pomerne nesmelé začiatky v počte žiadostí môže rozhýbať blížiaca sa stavebná sezóna. Banky takýto vývoj očakávali. Viaceré z nich rozbehli mediálne kampane a snažia sa prilákať klientov dodatočnými bonusmi napríklad v podobe ďalšieho zvýhodnenia úrokovej sadzby nad rámec štátom stanovených podmienok. Najväčší záujem VÚB zaznamenala v regiónoch Žilina, Nitra a Banská Bystrica. Z účelov, na ktoré mladí žiadatelia zvýhodnené hypotéky čerpajú, prevažuje kúpa bytov a rekonštrukcia domov. Priemerná výška doteraz poskytnutej zvýhodnenej hypotéky sa pohybuje okolo 840 tisíc korún.
V Bratislave iba garsónku...
Príjmové limity a maximálna štátom stanovená výška dotovaného úveru sú hlavnými faktormi, ktoré spôsobujú presun záujmu o zvýhodnené hypotéky do oblastí mimo Bratislavu. Za jeden a pol úrokmi zvýhodneného milióna z hypoúveru si totiž obyvatelia v hlavnom meste môžu dovoliť kúpiť maximálne garsónku prípadne malometrážny jednoizbový byt. Pri takýchto bytoch kvôli predpokladanému záujmu žiadateľov o zvýhodnené hypotéky možno podľa Filipa Žoldáka zo spoločnosti Lexxus očakávať mierne, ale badateľné zvýšenie cien. "Všetko je to však ešte na úrovni predpokladov. Dva mesiace od začiatku roka sú veľmi krátka doba na to, aby bolo možné takýto vývoj presne kvantifikovať," dodáva Žoldák.
... na východe aj veľký byt
V Banskej Bystrici sa za jeden a pol milióna korún ponúkajú trojizbové byty. Za doteraz priemernú čerpanú sumu okolo osemsto tisíc korún tu kúpite aj dvojgarsónku, prípadne jednoizbový byt. Hypotéky pre mladých však aj napriek vyššiemu záujmu žiadateľov zatiaľ dopyt významnejšie neovplyvnili. "Za ostatné tri roky sa v Banskej Bystrici podstatne rozhýbali obchody s bytmi. Ceny nových bytov tu medziročne stúpli aj o tridsať percent," hovorí Bohumil Kratochvíl z Realitnej spoločnosti Reality Market. V ponuke je v celom regióne do štyroch stovák nových bytov vo výstavbe alebo v príprave na výstavbu. Hypotéky na financovanie ich kúpy vo všeobecnosti využíva až štyridsať percent kupujúcich. "Trhom hýbu silnejšie impulzy, ako momentálna bonifikácia hypoték pre mladých. Iste, každá tisícka ušetrená na mesačnej splátke mladej rodine pomôže. Obchody sa však hýbu vďaka celkovému oživeniu ekonomiky, mieni Kratochvíl, ktorý do budúcnosti nepredpokladá, že by podpora hypoték úzkej skupine ľudí výraznejšie zmenila ponu ku a dopyt v regióne. V Nitre sú podobné cenové relácie ako v Banskej Bystrici a realitné kancelárie podstatné zvýšenie trhu zatiaľ nezaznamenali, čo však môže súvisieť aj s pomerne obmedzenou ponukou v regióne napríklad u nových bytov. V Žiline z jeden a pol miliónového úveru dostanete dvojizbový byt, za 840 tisíc korún garsónku. Najväčší byt spomedzi veľkých miest si možno za spomínané sumy kúpiť v Košiciach. Za jeden a pol milióna sú v metropole východu v ponuke troj- aj štvorizbové byty.