Už o mesiac by pri jednom stole mohli pri sebe sedieť ministri zahraničných vecí Spojených štátov, Sýrie a Iránu. Americká šéfka diplomacie Condoleezza Riceová v utorok oznámila, že sa Washington zúčastní na regionálnej konferencii o Iraku, na ktorú iracká vláda pozvala svojich susedov, štáty regiónu a členov Bezpečnostnej rady OSN.
Je to zmena
Viacerí analytici a neoficiálne aj úradníci ministerstva zahraničia to označujú za prielom a posun v americkej zahraničnej politike. Hovorca rezortu diplomacie Sean McCormack však povedal, že na americkom prístupe sa nič nemení.
„Radšej neskoro ako nikdy,“ komentoval pre Washington Post bývalý personálny šéf Bieleho domu Leon E. Panneta. Bol členom nadstraníckej Baker-Hamiltonovej komisie, ktorá pre prezidenta Busha pripravila sériu odporúčaní, ako ďalej v Iraku. Bush dal hneď po zverejnení správy najavo, že návrh obnoviť vzťahy s Iránom a Sýriou sa mu nepáči. Podľa Američanov tieto krajiny významne podporujú odbojové skupiny v Iraku (Irán ich vraj dokonca zásobuje zbraňami).
Riceovej poradcovia zmenu postoja k Teheránu a Damasku zdôvodňujú práve záujmom o bezpečnosť Iraku. Zdôrazňujú, že v tejto fáze sú Američania ochotní s oboma krajinami hovoriť len o Iraku. McCormack nevylúčil, že na aprílovej konferencii, ktorá by sa mohla uskutočniť v Istanbule, by mohlo dôjsť aj k priamym rozhovorom medzi Američanmi a ich doteraz úhlavnými nepriateľmi.
Powell prehodil pár slov
Aprílovej konferencii za účasti ministrov zahraničia by malo predchádzať pracovné stretnutie na veľvyslaneckej úrovni v polovici marca. Tam by sa malo podľa Američanov ukázať, či majú Sýria a Irán skutočne vôľu riešiť problémy Iraku, ako to vyhlasujú.
Naposledy sa priamy kontakt medzi americkým šéfom diplomacie a jeho kolegom z Iránu udial pred tromi rokmi, keď Colina Powella posadili na konferencii o Iraku k iránskemu ministrovi Kamalovi Charzaímu. Prehodili zopár slov, ale o rokovania nešlo.
Myšlienka regionálnej konferencie sa na americko-irackom vyjednávacom stole povaľovala niekoľko mesiacov. Vláda v Bagdade Američanov tlačila, aby sa jej zúčastnili. Washington to podľa New York Times podmieňoval konsolidáciou na irackej politickej scéne a prijatím zákona o prerozdelení ziskov z ropy. Ten vláda schválila začiatkom týždňa.
USA, Irán, Sýria
Washington s Teheránom prerušil kontakt po islamskej revolúcii v roku 1979. Bush Irán zaradil na os zla.
S Damaskom USA neudržujú vzťahy od roku 2004.
Američania tvrdia, že Irán a Sýria podporujú teroristické skupiny v Iraku. Bez účasti týchto krajín sa situácia v Iraku upokojí len ťažko. Preto Washington mení postoj.