Tínedžeri vychytali mocných

Celé Košice čakajú, žev modernej Steel arene oslávia hokejový titul.V druhom štvrťfinále však zmrazil šesťtisíc divákovi celý domáci tím s 90–miliónovým rozpočtom sedemnásťročný brankár Nitry Zdenko Kotvan.

Celé Košice čakajú, žev modernej Steel arene oslávia hokejový titul.V druhom štvrťfinále však zmrazil šesťtisíc divákovi celý domáci tím s 90–miliónovým rozpočtom sedemnásťročný brankár Skalice Zdenko Kotvan.

Mladík z Kátova ešte len čaká na vodičský preukaz. Cestuje do šesť kilometrov vzdialenej Skalice autobusom. Po dlhej ceste zo zápasu z Košíc ho včera čakal v Skalici tréning a na strednej strojárskej škole si odsedel v lavici hodinu konštrukcií a nem­činy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podobný je príbeh 19–roč­ného Branislava Konráda z Nitry. Hoci už vodičák má a rodičia mu auto požičajú, na dopoludňajšie tréningy sa dopravuje autobusom. Konrád chytal vo Zvolene prvýkrát v živote samostatné nájazdy a svoj veľký výkon efektne zavŕšil lapačkou, v ktorej pochoval Cibuľov puk. Nitra si zo Zvolena odviezla dve víťazstvá.

SkryťVypnúť reklamu

„Dôkaz, že talenty sú a zároveň to, že tréneri sa ich odvážia vytiahnuť, až keď prihára,“ hovorí bývalý reprezentačný brankár Eduard Hartmann. Skalický odchovanec má vo funkcii vedúceho reprezentačného úseku zmapovaných všetkých gólmanov.

„Konrád naznačil svoj potenciál už na svetovom šampionáte dvadsiatkarov, kde skončil piaty v poradí. Typický fyzicky veľký zámorský gólman s rýchlym rozkľakom. Okrem toho je nesmierne ctižiadostivý a pracovitý,“ hodnotí Hartmann.

Aj o Kotvanovi si Hartmann myslí, že by si napriek svojmu veku zaslúžil viac príležitostí už v základnej časti. „Je psychicky odolný, sú predpoklady že vzostup ním nezamáva. Klasická uzavretejšia povaha. “

Pred oboma tínedžermi v bránke stojí ťažká úloha - potvrdiť výnimočné výkony pred vlastnými divákmi. V Nitre i v Skalici bude nepochybne vypredané.

SkryťVypnúť reklamu

Obaja brankári majú za sebou podobný vývoj - začínali ako hráči v poli.

Konrád: „Raz som sa ako druhák primotal medzi tretiakov. Potrebovali niekoho do bránky, tak som si obliekol brankársky výstroj a ostal som v ňom dodnes.“

Kotvan: „Mne to zas v poli veľmi nešlo, tak som sa radšej schoval do bránky.“

Kotvanovými brankárskymi vzormi boli Skaličania Rybár a Lipovský, neskôr Tommy Salo. Konrádovým jednoznačne Felix Potvin z Toronta. Po Budajovi v Colorade i Halákovi v Montreale sa aj na Slovensku pod maskami odhaľujú ďalšie perspektívne mená. Často však ťažko prerážajú cez trénerské i funkcionárske predsudky, že v play off musia chytať predovšetkým skúsenejší a drahší.

Tínedžer Kotvan v Košiciach zatienil svoj vzor Lipovského, Konrád v Nitre pomohol zabudnúť na legendárne meno Irbe.

SkryťVypnúť reklamu

Reprezentační brankári zo Skalice

Ivan Harvánek

Eduard Hartmann

Pavol Rybár

Miroslav Lipovský

Peter Hamerlík

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  4. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  5. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  6. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  7. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  1. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  4. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  6. Lesopark Hlboké slávnostne otvára svoje brány
  7. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  8. McDonald’s otvoril svoju prvú reštauráciu v Spišskej Novej Vsi
  1. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 7 951
  2. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 6 061
  3. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 5 108
  4. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 4 889
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 4 304
  6. Kde najradšej nakupujeme potraviny? Toto je srdcovka Slovákov 3 906
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 731
  8. Viete, ako prekonať zlý cash flow aj transakčnú daň? 3 571
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu