Dvojdielny dokument švédskej televízie SvT odhalil pravdepodobnú korupciu, čo sprevádzala plánovaný nákup, a neskôr uskutočnený prenájom bojových lietadiel Gripen.
Švédski novinári v spolupráci s českými a britskými kolegami opísali cestu možných úplatkov z tajných fondov britskej firmy BAE, ktorá spolu so švédskou Saab Gripeny vyrába a predáva.
Peniaze mali tiecť cez offshorovú spoločnosť Valurex a úplatky pre vedúcich českých politikov z rôznych strán mali sprostredkovať britskí, českí a zahraniční lobisti.
Švédskym novinárom, ktorí sa vydávali za zamestnancov bezpečnostnej agentúry pracujúcej pre BAE, bývalý český minister zahraničia Jan Kavan na záberoch urobených skrytou kamerou pomerne otvorene opisoval rozsiahlu korupciu politikov aj štátnych úradníkov.
Viackrát potvrdil, že by mohol pozdržať aj prípadné policajné vyšetrovanie. Svojho spoločníka, sociálnym demokratom blízkeho lobistu Petrosa Michopulosa, na zábere nabáda, aby novinárom neprezrádzal mená všetkých príjemcov úplatkov naraz.
Po odvysielaní dokumentu v ČT Kavan poprel všetky svoje tvrdenia, ktoré v ňom zazneli. Slová o možnosti ovplyvniť vyšetrovanie napríklad vysvetľoval chybným prekladom.
Kúpu Gripenov presadzovala vláda premiéra Miloša Zemana od roku 1999. Oficiálny tender vypísaný v roku 2001 vyvolal medzinárodný škandál, lebo vypísaným podmienkam vyhovovali iba lietadlá Gripen. Ďalší štyria záujemcovia, ktorí ponúkali americké či francúzske stroje, preto zo súťaže odstúpili. Napriek tomu vláda v roku 2002, krátko pred voľbami, rozhodla o nákupe 24 Gripenov.
Kúpu lietadiel nakoniec schválil parlament, odmietol ju však senát ovládaný opozičnou ODS. Nové hlasovanie, ktoré presadila vláda tesne pred voľbami, neprešlo o jediný hlas.
Vláda Vladimíra Špidlu, tiež z ČSSD, po katastrofálnych povodniach v lete 2002 pre nedostatok peňazí nákup zrušila. Prechodne sa zdalo, že sa Praha plánov na nákup nových lietadiel vzdá úplne. Čoskoro si však vláda vec rozmyslela a na konci roka 2003 rozhodla o prenájme menšieho množstva, 14 Gripenov, na desať rokov. Česko zaň zaplatí viac ako 20 miliárd českých korún.
Nákup stíhačiek končí sporom
Nákup stíhačiek je obrovská investícia, a preto je takmer vždy spojená s podozrením na korupciu a podvody.
Pre stíhačky Eurofighter v Rakúsku takmer nevznikla vláda sociálnych demokratov (SPÖ) a ľudovcov (ÖVP). Nový kancelár Alfred Gusenbauer (SPÖ) chcel nákup, ktorý dohodol jeho predchodca Wolfgang Schüssel (ÖVP), zrušiť.
V roku 2001 podpísal vtedajší maďarský premiér Viktor Orbán zmluvu o prenájme 14 Gripenov za asi 16 miliárd korún. Rozhodnutie vyvolalo obvinenia z korupcie.
(jah, pm)