BRATISLAVA. Európske akcie zaznamenali v utorok najväčší denný percentuálny pokles za takmer štyri roky. Americký akciový index Dow Jones dosiahol najvýraznejšiu stratu od útokov na New York v septembri 2001.
Európsky index Euro Stoxx 50 ešte v pondelok zaznamenal najvyššiu hodnotu od septembra 2001. Index Dow Jones ju dosiahol minulý týždeň.
Výpredaj na akciových trhoch odštartoval čínsky trh. Spôsobilo ho vyhlásenie čínskej vlády o sprísnení kontroly nad akciovým trhom. „Z čínskeho akciového trhu odišlo za jeden deň takmer 108 miliárd amerických dolárov, čo spustilo výpredaje na akciových trhoch v ostatných častiach sveta,“ povedal Marek Pavlovič z Across Wealth Management. K poklesu akciových trhov prispeli aj vyjadrenia bývalého šéfa FED Greenspana, ktorý vyhlásil, že ekonomika USA by sa mohla v štvrtom kvartáli dostať do recesie.
Akciové trhy vyspelej Európy v utorok klesli o 2,5 percenta, americký akciový trh stratil viac ako tri percentá. Ešte viac klesli trhy Latinskej Ameriky, takmer o sedem percent, východnej Európy o štyri percentá.
Nedávna korekcia na akciových trhoch sa začala vlani v máji a trvala asi tri mesiace. „Podobná korekcia na akciových trhoch hrozí a je to prirodzený jav, ktorý nastáva vždy po dlhšom období rastu akciových indexov,“ povedal Andrej Ochotnický z Atlantik-Kilcullen AM. Ekonomické údaje podľa analytikov však nenaznačujú, že by sa na akciových trhoch mal zmeniť rastový trend. „Dá sa predpokladať, že súčasný prepad zodpovedá len masívnemu výberu ziskov a trh sa čoskoro vráti k rastovému smeru,“ povedala Katarína Antoničová z Investičnej a Dôchodkovej.
Včera sa už trhy stabilizovali napriek poklesom v Európe, ktoré však boli miernejšie ako v utorok. Čínsky trh rástol o 3,5 percenta.
Podľa Vladimíra Šošovičku z ČSOB AM časť investorov v Amerike a Európe bude zrejme hľadať alternatívu svojich akciových investícií v dlhopisoch, to však môže byť len prechodná záležitosť.
Čo spôsobilo prepad trhov
prepad akcií v Číne; výpredaje na čínskom akciovom trhu spôsobili pokles čínskych indexov o takmer desať percent v priebehu jediného obchodného dňa. Investori zareagovali panicky na celom svete
nové obavy z vývoja ekonomiky Spojených štátov
geopolitické neistoty (jadrový program Iránu)