BRATISLAVA. Pred piatimi rokmi sa v 12 štátoch eurozóny stalo euro jediným zákonným platidlom. Národných mien sa definitívne sa zriekli 1. marca 2002 potom, ako dva mesiace väčšina štátov používala euro a národnú menu súčasne. Štáty meny postupne sťahovali z obehu. V marci zostalo v obehu už len euro. Samotná eurozóna však vznikla o tri roky skôr. Od januára 1999 sa totiž euro používa oficiálne v bezhotovostnej podobe.
Monako, San Marino a Vatikán mali menovú úniu s členmi eurozóny a takisto zaviedli euro ako svoje platidlo. Eurom platia aj v Andorre a Čiernej Hore. Veľká Británia, Dánsko a Švédsko odložili vstup do eurozóny na neurčito. Spomedzi nových členských krajín ako prví splnili všetky kritériá Slovinci. Euro nahradilo slovinský toliar od 1. januára tohto roku.
Spoločná mena priniesla úspory
Euro prinieslo ľuďom a firmám z eurozóny finančné úspory. Najmä tým, čo často cestujú do zahraničia. „Spoločná európska mena znížila transakčné náklady pre krajiny, ktoré ju zaviedli,“ povedala analytička ČSOB Silvia Čechovičová. Význam eura na finančných trhoch podľa nej stále stúpa. „Po americkom dolári je to druhá najpoužívanejšia mena na devízových trhoch,“ povedala.
„Napriek krátkemu času trvania eura ešte nie je možné presne vyhodnotiť ekonomické pozitíva spoločnej meny,“ povedal hlavný ekonóm UniBanky Viliam Pätoprstý. Krajiny si ešte stále zvykajú a skôr prevládajú ťažkosti medzi obyvateľstvom. „Pre väčšinu krajín eurozóny bude zo stredno– a dlhodobého hľadiska predstavovať spoločná mena ekonomické pozitívum,“ povedal Pätoprstý.
Ľudia sú s eurom spokojní
Kým v roku 1999 sa euro na svetových rezervách podieľalo 18 percentami, v súčasnosti je to vyše 25 percent. Po piatich rokoch je podľa prieskumu Eurostatu s eurom spokojných 68 percent obyvateľov eurozóny. Podľa Európskej komisie je najväčšou výhodou spoločnej meny cenová stabilita.
Očakávania, že príde prudké zdraženie tovarov a služieb, ktorého sa ľudia po prijatí meny obávali, sa nenaplnilo. Dočasne síce vyskočili ceny niektorých potravín a reštauračné služby. Celkovo podľa údajov komisie zvýšilo euro infláciu iba o desatinu percentuálneho bodu. V Slovinsku inflácia dokonca klesla.
U nás prevládajú podľa najnovšieho prieskumu Eurostatu k euru pozitívne nálady. Za prijatie meny je takmer 60 percent ľudí na Slovensku.
„Ak Slovensko prijme euro, pozvzbudí to našu ekonomiku,“ povedal Pätoprstý.
Kroky k euru
7. 2. 1992 – podpísanie Maastrichtskej zmluvy, ktorá stanovila kritériá na vstup do eurozóny
1. 1. 1993 – dokončenie jednotného trhu
1. 11. 1993 – do platnosti vstúpila Zmluva o EÚ
1. 1. 1994 – vznikol Európsky menový inštitút, predchodca Európskej centrálnej banky
15. – 16. 12. 1995 – na summite v Madride vznikol časový plán vytvorenia Európskej menovej únie
1. 7. 1998 – založenie Európskej centrálnej banky
1. 1. 1999 – euro sa stalo oficiálnou menou zúčastnených štátov
1. 1. 2001 – Grécko vstúpilo do eurozóny
1. 1. 2002 – do obehu sa dostalo euro a nahradilo národné meny
1. 1. 2007 – Slovinsko zaviedlo euro
1. 1. 2009 – predpokladaný vstup Slovenska do eurozóny
Autor: Tomáš Halán