Politická fraška v Roxy

Česká inscenácia o komunistických revolucionároch potvrdila, že faloš sa v divadle nevypláca.

Záber z inscenácie Miroslava Bambuška Na Fidela mi nesahej!Záber z inscenácie Miroslava Bambuška Na Fidela mi nesahej! (Zdroj: NOD)

Keby bol autor divadelnej hry s názvom Na Fidela mi nesahej! Miroslav Bambušek ešte o fúz dôkladnejší, vybral by si namiesto divadla futbalový šta­dión a pozval naň tých, ktorí si chcú nahlas zakričať, že „všetci komunisti sú“, ako so sebazaprením citujem, „čuráci“. S radosťou by sa k nim iste pridali i futbaloví fanúšikovia, ktorí by doplnili divadelné publikum a zažili spoločne s ním slastný pocit mravnej očisty v zmysle „kto kričí dostatočne nahlas, že ten druhý je čuramedán, sám čuramedánom v nijakom prípade nie je“. Do toho by namiesto divadla - presne tak, ako pri februárovom predstavení v pražskom klube Roxy NOD - všetci jedenásti herci vystavovali na obdiv svoje ovisnuté pohlavné údy, aby i tí najhlúpejší krikľúni názorne videli, ako taký „komunista“ v skutočnosti vyzerá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tak ďaleko sa Bambušek, chvalabohu, nedostal, ale aj tak jeho agitačná fantazmagória zaváňa vyprázdneným, oficiálne posväteným antikomunizmom, smrdí vypočítavou politickou korektnosťou a ťahá za uši prvoplánovým opakovaním hesiel.

To, čo by v spojení s ukazovaním nahoty a zmesi experimentálnych praktík fyzického divadla mohlo hádam vzbudiť škandál v Československu pred dvadsiatimi rokmi, alebo dnes, ale na Castrovej Kube, pôsobilo v Prahe roku 2007 trápne, kŕčovito a vypáchnuto.

Rozčarovanie tých z nás, ktorí sme sa antikomunistických hesiel dosýta nakričali ešte v období, keď sme ich vykrikovaním riskovali, bolo o to väčšie, že inscenácia bola vypočítavá, avizovaná ako „hľadanie odpovede na otázku, čo bolo a je príťažlivé na doktrínach 20. storočia, inšpirované okolnosťami vylodenia 125 000 Kubáncov na floridskej Miami v roku 1980“. O hľadaní však na javisku nebola vôbec reč. Divákom boli predhadzované osvedčené nálezy umelecky značne ošuntelé, ktoré formou pripomínali paradoxne práve schematizmus umenia vytváraného na politickú objednávku.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšie oživenie v publiku spôsobila scéna reálneho futbalového zápasu, v ktorom traja herci stvárňujúci záporné postavy kubánskych revolucionárov dostávali góly od ôsmich ostatných.

Rozčarovanie na konci inscenácie bolo o to väčšie, že podmienky na vznik kvalitného a moderného divadla autorom zjavne nechýbali. To sa týka nielen hereckého obsadenia, v ktorom nad ostatnými strhujúcim hereckým výkonom vyčnieval Karel Dobrý v úlohe Ernesta Che Guevaru, ale aj démonickej hudby skladateľa Petra Kofroňa, z ktorej neraz behali po chrbte zimomriavky. Témy kubánskej modernej identity a totalitarizmu v súčasnom svete, ktoré sú i dnes mimoriadne inšpiratívne, boli, žiaľ, zneužité len ako atraktívne lákadlo pre divákov. Kto sa však nimi nechal hriešne zvábiť, obišiel naprázdno.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu som si cestou z divadla krivoľakými pražskými uličkami dokázal v hlave sformulovať, kde zostalo ono „na niečo dobré“, ktoré sa podľa starého príslovia nájde na všetkom, čo je inak zlé. Divadlo je predsa len natoľko autentickým priestorom a svojbytným rituálom, že faloš sa v ňom nevypláca a divákovi neujde. Bodaj by to isté bolo možné bez červenania vyhlásiť o politických rituáloch, ktoré sú na podobne plytkej manipulácii priamo založené.

Autor: Ondřej Mrázek

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 665
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 435
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 732
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 345
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 436
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 662
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 950
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 241
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu