BRATISLAVA. Slovenská asociácia farmaceutických spoločností (SAFS) na rokovaniach s ministerstvom zdravotníctva sa snažila presadiť nábehové obdobie 90 dní, aby sa jednotlivé subjekty vedeli prispôsobiť novej situácii a nedošlo k stratám.
SAFS, ktoré združuje výrobcov originálnych liekov chcelo, aby pri uplatňovaní regulácie cien v praxi sa dodržiavala smernica EÚ, ktorá okrem iného vyžaduje, aby takéto rozhodnutie bolo makroekonomicky zdôvodnené a oznámené 90 dní vopred. Legislatíva EÚ však podľa SAFS nebola v plnej miere transformovaná do našej legislatívy.
Asociácia navrhovala ministerstvu zníženie cien liekov približne o päť percent. „Pričom jednotliví výrobcovia mohli dať svoje pripomienky na ministerstvo individuálne,“ povedala výkonná riaditeľka Soňa Strachotová.
Ceny liekov sú podľa SAFS už európske, ostatné vstupy v zdravotníctve sú poddimenzované. Zníženie cien liekov bude mať podľa Strachtovej rôzny vplyv na jednotlivých výrobcov. „Lieky vstupovali na trh za iných podmienok a pri iných kurzoch,“ povedala. Zmeniť by sa to mohlo prijatím eura.
Podľa predsedu predstavenstva SAFS Miroslava Lednára zníženie cien liekov znamená pre spoločnosti znížiť výdavky, aby sa kompenzovala strata na obrate. „Zníženie ceny liekov je krok, ktorý sa uskutočnil uprostred obdobia a my sme ho nemohli plánovať,“ povedal Lednár.
V určitých prípadoch takéto kroky, keď sa nedodrží 90–dňová lehota, môžu podľa Lednára znamenať problém s dostupnosťou lieku. Cena lieku totiž klesne pod európsku cenu a nebude pre materskú firmu zaujímavá. „Snažili sme sa o to, aby celoplošné zníženie bolo vykonané na základe určitých kritérií, ktoré by boli vopred stanovené,“ povedal Lednár. Jedným z kritérií malo byť aj nezasahovanie do konkurenčného boja.
„Sme si vedomí toho, že legislatíva o regulácii cien na Slovensku nie je dobrá a stala sa komplikovanou, až zmätočnou,“ povedal Lednár. Rozhodnutie bolo podľa neho politické.
Autor: vf