BRUSEL. Členské krajiny Európskej únie s nízkymi podnikovými daňami protestujú proti plánom Nemecka vytvoriť jednotný štandard na vypočítanie základu dane z príjmov pre právnické osoby. Podľa návrhu, ktorý podporuje aj Francúzsko, budú podniky pri výpočte daňového základu postupovať podľa jednotného súboru pravidiel.
V súčasnosti je v Európskej únii 27 daňových systémov, ktoré podľa Európskej komisie a niektorých členských štátov podporujú firmy investovať za hranicami. „Je nevyhnutné usilovať sa o harmonizáciu daňového základu pre podniky,“ povedal francúzsky minister financií Thierry Breton na stretnutí ministrov financií krajín Európskej únie.
Proti je Írsko aj Veľká Británia
Niektorí členovia s nižšími podnikovými daňami vrátane nových členov zo strednej a východnej Európy, sú proti takémuto návrhu.
Noví členovia únie zo strednej a východnej Európy požadujú, aby táto záležitosť nebola súčasťou agendy summitu šéfov EÚ, ktorý bude začiatkom marca, lebo práce na návrhu harmonizovať dane sú len na začiatku. Proti harmonizácii je okrem nových členov aj Írsko, Veľká Británia a Holandsko. Slovenský minister financií Ján Počiatek, ktorý tiež kritizoval návrh harmonizovať dane, povedal, že by to mohlo zvýšiť daň z príjmov pre podniky.
Nemci chcú znížiť daň z príjmov
Slovensko má v súčasnosti rovnú daň 19 percent. Írsko s 12,5-percentnou sadzbou dane patrí medzi krajiny s najnižšou sadzbou v Európe. Naopak, Nemecko má sadzbu 38,65 percenta a plánuje ju znížiť pod 30 percent. V USA platia podniky daň vo výške 35 percent.