Rýchla a pomerne zmierlivá reakcia srbských politikov na verdikt Medzinárodného súdneho dvoru v Haagu je dobrým znamením, že pomery na Balkáne sa začínajú normalizovať.
Srbsko nie je priamo zodpovedné za genocídu v Srebrenici, rozhodli v Haagu.
Rýchla srbská reakcia
Srbský prezident Boris Tadič krátko po vynesení rozsudku vyzval parlament, aby prijal rezolúciu, v ktorej by poslanci odsúdili genocídu. Podľa Haagu síce Srbsko nie je zodpovedné za masakru, ale mohlo jej zabrániť. Tadič označil verdikt za veľmi vážny a vyzval politikov, aby zapracovali na dolapení hľadaného Ratka Mladiča, ktorý je považovaný za hlavného vinníka masakry.
„Veľmi príjemne nás prekvapila pohotová reakcia politikov,“ hovorí šéfredaktor belehradských novín Danas Mihal Ramač.
Doteraz na odsúdenie genocídy v Srebrenici v Srbsku chýbala politická vôľa. Po verdikte a nedávnych parlamentných voľbách by sa to mohlo zmeniť.
Utorkové rozhodnutie v Haagu podľa Ramača pomôže zlepšiť vzťahy Srbska a Bosny, ktorá na vojnu v prvej polovici 90. rokov doplatila najviac.
Belehrad teda prijal rozhodnutie z Haagu celkom pokojne, zato zo Sarajeva je cítiť zatrpknutosť. Proces sa síce skončil uznaním genocídy a nepriamej účasti Srbska na nej, zablokoval však všetky snahy o vyplatenie kompenzácií, ktoré Bosna od Srbska žiadala.
V prípade kladného rozhodnutia by Srbsku hrozilo vyplatenie až niekoľkých miliárd odškodného za vojnu, ktorá stála Bosnu okolo stotisíc obetí.
Podľa súdu sa nepodarilo dokázať úmysel Belehradu spáchať v susednej krajine genocídu. Väčšina ľudí v Bosne je presvedčená o zodpovednosti Belehradu za vojnové zločiny na ich území.
Rozčarovaní Bosniaci
„Nemám slov,“ citovala agentúra AP Fadilu Efendičovú, ktorá v Srebrenici prišla o syna aj muža. „Vieme, že Srbsko bolo priamo zaangažované.
Videli sme, ako nás srbské jednotky bombardujú a zabíjajú našich synov.“ O tom, že vtedajšia srbská politiucká elita o tom, čo sa deje v Bosne, vedela, je presvedčený aj Mirsad Tokača zo sarajevského Výskumného centra, ktoré ráta počty obetí vojny v Bosne.
Hlavný vinník však už potrestaný určite nebude. Bývalý juhoslovanský a srbský exprezident Slobodan Miloševič zomrel vlani na infarkt vo svojej cele v Haagu.