PARÍŽ, BRUSEL, VIEDEŇ. Vstup Číny do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) priniesol obyvateľom pôvodných členských krajín únie a USA minimálny rast priemernej životnej úrovne. Krajiny únie získali 4,6 miliardy dolárov. Informuje o tom správa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá skúmala ekonomické dôsledky vstupu Číny do organizácie od 11. decembra 2001.
Samotná Čína získala vstupom do WTO prínos, ktorý podľa použitého výpočtového modelu prekročil 17,6 miliardy dolárov ročne. Čína však aj naďalej chráni svoj trh a skryté bariéry pre vstup produkcie zahraničných firiem poškodzujú aj exportérov a podnikateľov únie.
Čína po vstupe do medzinárodnej obchodnej organizácie vzorne znížila obmedzenia pre sektory, ale len pre tie, v ktorých dosahuje vynikajúce výsledky. Vzťahuje sa to na textilný a odevný priemysel, ako aj elektrické prístroje. Clo na ich produkciu kleslo zo 42,9 percenta pred rokom 2001 na súčasných 9,8 percenta. Peking však bráni voľnému vstupu zahraničnej konkurencie do bankovníctva, poisťovníctva, iných odvetví služieb a do stavebníctva.
Podľa OECD prispelo otvorenie najdôležitejších oblastí služieb Číňanom k rastu životnej úrovne len 3 miliardami dolárov. Úplné odstránenie bariér by tento efekt strojnásobilo. Čína poškodzuje európske firmy na domácom trhu a na tretích trhoch nerešpektovaním ich duchovného vlastníctva, autorských práv, tajnými subvenciami svojich štátnych podnikov a ponechaním platnosti štandardov, ktoré platia len na jej území, ročne o 21,4 miliardy eur.