KOŠICE. Na Slovensku zatiaľ nejestvuje model revitalizácie tzv. brownfields, teda zón, ktoré sa nedajú efektívne využívať bez ich celkovej alebo čiastočnej obnovy. Košický samosprávny kraj sa ako prvý zapojil do medzinárodného projektu MISTER, ktorý podporuje Európska únia. Jeho cieľom je vytvoriť a otestovať know-how na využitie často zdevastovaných lokalít a nehnuteľností ako protiváhu extenzívneho urbanistického rozvoja miest a obcí.
„Myslím si, že doznieva obdobie výstavby priemyselných parkov na zelenej lúke. Nutnosť intenzívneho využívania opustených lokalít a budov, ktoré často predstavujú aj ekologickú záťaž, neustále rastie aj v našom kraji,“ povedala riaditeľka Úradu Košického samosprávneho kraja Rozália Múdra.
Výsledkom medzinárodnej spolupráce bude okrem iného štúdia, ktorá by definovala legislatívne, administratívne a finančné podmienky riešenia problému. Oživovanie „hnedých zón“ by malo byť podľa šéfa odboru regionálneho rozvoja Košického samosprávneho kraja Petra Ťapáka predovšetkým verejným záujmom, do ktorého by mal byť zainteresovaný aj súkromný sektor.
Krajská samospráva chce využiť zahraničné i domáce skúsenosti z viacerých východoslovenských miest, kde sa už podarilo oživiť opustené areály. Napríklad v bývalom komplexe závodu na výrobu nábytku v Spišskej Novej Vsi funguje priemyselný park, potravinársky veľkosklad v Gelnici slúži ako podnikateľský inkubátor, v časti Soľného dvora vo Veľkých Trakanoch je múzeum.
„Brownfields majú budúcnosť,“ zdôraznila riaditeľka Múdra. Podľa jej vyjadrenia samosprávny kraj má ambíciu nielen poskytovať metodickú pomoc, ale aj finančne participovať na oživovaní „hnedých zón“ .