Scorsese v kráľovskej spoločnosti

Tohtoročná oscarová šou nebola ničím výnimočná, dala by sa dokonca označiť ako nudná. Nedočkali sme sa ohňostroja a pozláteného pátosu na spôsob pravej hollywoodskej drámy.V programe dominovali nevýrazné prejavy. Výnimiek bolo málo.

Najväčšie sklamanie zrejme zažili tvorcovia filmu Babel . Veľa sa o ňom hovorilo, lebo v prípade, že by Alejandro Gonzáles Iňárritu vyhral Oscara za réžiu, bola by to prvýkrát v histórii soška pre Mexičana. Zo sied­mich nominácií však filmu Babel zostal len Oscar za najlepšiu pôvodnú hudbu.

Naopak, veľkým víťazom sa stal film The Departed (Na druhej strane), ktorého tvorcovia vystúpili na pódium dovedna štyrikrát. Americká akadémia ho vyhlásila za najlepší film a cenu dostal aj jeho režisér Martin Scorsese.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Scorsese sa konečne dočkal

„Mohli by ste ešte raz skontrolovať obálku?“ spýtal sa Scorsese, keď preberal Oscara z rúk nemenej slávnych režisérskych kolegov Stevena Spielberga, Francisa Forda Coppolu a Georgea Lucasa.

Scorsese bol už päťkrát nominovaný za najlepšieho režiséra, no Oscara doteraz nezískal. O niekoľko minút sa tešil znovu, keď jeho snímku vyhlásili za film roka.

Víťazstvo pre kráľa aj pre kráľovnú

V kategórii najlepších hercov a herečiek sa nijaké prekvapenie nekonalo. Helen Mirrenová za rolu kráľovnej Alžbety II. išla na istotu, niečo podobné možno povedať o Forestovi Whitakerovi, ugandskom diktátorovi z filmu Posledný škótsky kráľ. Whitaker bol napriek tomu rozrušený a celý prejav musel prečítať z poznámok.

Dve ceny získala milá komédia Little Miss Sunshine. Vznikla ako nízkorozpočtová snímka, ale stal sa z nej kasový trhák. Minuloročný úspech si zopakoval skladateľ Gustavo Santaolalla. Teraz získal cenu za hudbu k filmu Babel, pred rokom si odniesol sošku za soundtrack Brokeback Mountain.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý večer, ktorý bol skutočne medzinárodný

Médiá si všimli, že tohtoročné ceny mali zatiaľ najväčší medzinárodný záber. Na získanie ceny čakali filmári zoskupení okolo filmov Panov labyrint, Babel i Listy z Iwo Jima. Nikdy doteraz v histórii Oscarov ešte nebolo medzi nominovanými toľko umelcov z iných krajín okrem USA.

„Aká krásna noc, toľko rôznorodosti v miestnosti. Chcem povedať toto: ak by nebolo černochov, židov a gayov, neboli by Oscary,“ okomentovala to moderátorka večera, lesbická komička DeGeneresová.

Hoci jej úvodný monológ nebol príliš osobitý, neskôr sa jej podarilo zopár dobrých vtipov. Napríklad keď chcela dať Martinovi Scorsesemu scenár k svojmu filmu alebo keď nechala Stevena Spielberga, aby jej urobil fotku s Clintom Eastwoodom na známu internetovú stránku MySpace.com.

SkryťVypnúť reklamu

Bez politiky, ale s reklamnými blokmi

Jeden z ostro sledovaných momentov celého večera nastal, keď na javisko vystúpil bývalý americký viceprezident Al Gore - počas šou hneď dvakrát.

Najskôr si Leonardo DiCaprio zašpásoval, že či vraj Gore ne­chce svetu ešte niečo oznámiť. Novinári totiž pred začiatkom televízneho prenosu špekulovali, že by Oscary mohol využiť na oznámenie svojej kandidatúry.

Keď to chcel Gore urobiť, vypli mu mikrofón a pustili hudbu. Potom prišiel na scénu ešte raz. Jeho dokument Inconvenient Truth dostal cenu za najlepší dokumentárny film.

Každý víťaz dostal na pódiový prejav 45 sekúnd. Aj keď sa limit rigorózne dodržiaval, celá šou mala výrazné meškanie. Možno to spôsobilo množstvo reklám. Mimochodom, za jeden 30-sekundový šot si televízia ABC účtovala 1,7 milióna dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Povedali na Oscaroch

„Keď som bol malý, filmy som pozeral len zo zadného sedadla rodičovského auta v autokine. Nemyslel som, že aj ja raz budem hercom. Keďže som získal túto cenu, znamená to, že niečo také možné je.“ Forest Whitaker

„Viac ako päťdesiat rokov sa Alžbeta II. drží dôstojnosti, zmyslu pre povinnosť a účesu. Nohy má pevne na zemi, na hlave klobúk, v ruke kabelku a prestála veľa, veľa búrok.“ Helen Mirren

„Najviac ma dojalo, ako vrelo ľudia prijali náš malý film, ktorý v týchto roztrieštených časoch tak otvorene hovorí o nevinnosti.“Alan Arkin


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Autor: Michigan

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 670
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 452
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 394
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 444
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 624
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 966
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 207
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu