Počas druhej svetovej vojny varovali plagáty Britov, že "neopatrné reči stoja životy". Dnes v Británii pre zmenu platí, že neopatrné reči zákonitých partnerov môžu zničiť hviezdnu kariéru ich polovičiek. Stačí, aby sa manžel nebo manželka vyjadrili pred náborovými pracovníkmi politicky nevhodne.
V západných krajinách je dnes bežné, že na rokovanie o vysokých manažérskych postoch pozývajú náborári nielen potenciálnych kandidátov, ale aj ich životných partnerov. Situácia ale môže dopadnúť zle, ako v prípade tridsaťosemročného IT konzultanta Jamese Bicknella, ktorý kvôli svojej žene prišiel o lukratívne miesto a 200 000 libier na presťahovanie do Saudskej Arábie. Manželka sa totiž zmienila náborárovi, že si v tejto krajine odmieta na verejnosti zahaľovať svoje blond vlasy.
Či už ide o vysoké miesto v jadrovej elektrárni alebo tabakovom koncerne, spoločnosti sa prostredníctvom svojich náborárov snažia stále dôkladnejšie preverovať, aké je verejné správanie sa a politické postoje uchádzačov a ich rodín. "Keď vezmem uchádzača s manželkou na obed, v skutočnosti sa snažím získať informácie od jeho ženy," vysvetľuje náborárka Julia Meyerová z poradenskej spoločnosti Ariadne Capital. Pri takom obede sa podľa nej dá poznať, či majú manželia medzi sebou problémy. Šancu na vysoké manažérske miesta ztrácajú napríklad muži, ktorí nedokážu zastaviť nevhodné poznámky svojich manželiek o ich vzťahu.
Od uchádzača na vysoké manažérske miesto sa očakáva, že sa vie "správať" a to isté platí pre aj pre zákonitých partnerov. Musia mať pod kontrolou všetky oblasti svojho života. Pre schôdzku s náborárom teda pre manželský pár platí, aby sa vyvaroval diskusie o rasových a politických záležitostiach a hádok.
Zdroj: The Guardian a infoservis. insite.cz