"Súčasná mládež nie je generáciou skeptickou alebo "kvetinkovou". Je to novodobá generácia poľovníkov na príležitosti," tvrdí sociológ Ladislav Macháček. "Nájdeme ju všade tam, kde sa ohlasuje niečo nové: trendy v odevnom či hudobnom priemysle, nové druhy športov, prekvapujúce komunikačné prístroje, novodobé zamestnania. Ich životný optimizmus sa zakladá na tom, že sú si istí, že sa pre nich otvárajú nové priestory a možnosti.
A sú si istí tým, že sú lepšie vybavení na poľovačku ako tí starší."
Náborári veľkých aj malých firiem často upozorňujú na to, že mladí ľudia sú niekedy príliš sebavedomí a majú priveľké nároky - najmä platové. Mladých s týmto hodnotením zrejme nesúhlasia - mnohí sa ochotne zúčastňujú tréningov, ktoré majú posilniť ich sebavedomie a schopnosť "dobre sa predať".
A svoje nároky na platy a postavenie vysvetľujú jednoducho: životnými nákladmi. "Isteže mnohí moji spolužiaci chcú mať po skončení školy plat 20 - 25 tisíc. Ale nie je to až tak veľa, keď uvážime, že za tie peniaze treba robiť desať aj jedenásť hodín denne," hovorí študentka ekonómie Marína. A hneď poukazuje na to, že inak by si predsa nemohli dovoliť kúpiť byt ani auto. "Tak si človek zahryzne na dva -tri roky do jazyka a robí. Získa pracovné skúsenosti, finančné zabezpečenie a potom môže uvažovať ako ďalej."
Taký je svet dneška - prosperita, možnosti a výzvy na strane jednej sú viac ako dostatočne vyvážené tlakom na perfektnosť, výkony, flexibilitu a vysoko konkurenčným priestorom trhu práce na strane druhej. Podľa prieskumov na Slovensku rastie počet mladých ľudí, ktorí majú optimistický názor na život a optimisticky hodnotia aj svoje perspektívy. Veľa samozrejme záleží na sociálnom prostredí, vzdelaní, aj veku. Prieskum UIPŠ v roku 2004 hovorí, že životný optimizmus je jasne badateľný v skupine mladých medzi 15 - 17 rokom, v skupine univerzitných študentov, zamestnaných mladých ľudí s dobrým príjmom a mladých ľudí, ktorí veria v boha. Približne pätina mladej populácie však pozerá na svoju súčasnosť i budúcnosť pesimisticky. Táto skupina pozostáva prevažne z mladých medzi 18 a 20 rokom a nezamestnaných mladých ľudí.
"Máme tu civilizačnú, prelomovú výzvu - každý jednotlivec by sa mal adaptovať na novú kultúru permanentného ohrozenia a rizika," upozorňuje Ladislav Macháček. Pocit ohrozenia pramení podľa sociológa z toho, že stále menej dospelých dokáže garantovať mladej generácii stabilné podmienky. V mnohých oblastiach je totiž staršia generácia bezradná. Preto sa mladí stali okrem poľovníkov aj hľadačmi poriadku.
Autor: gal