SOČI, BRATISLAVA. Rusko robí všetko pre to, aby 34 rokov po letnej olympiáde v Moskve získalo prvý raz právo hostiť aj zimnú. V meste, ktoré bolo dosiaľ výlučne spojené s letnými dovolenkami: v Soči.
V čiernomorskom kúpeľnom centre a horstve nad brehmi mora je v týchto dňoch na inšpekcii hodnotiaca komisia Medzinárodného olympijského výboru. Je to jej tretia štácia: predtým bola v juhokórejskom Pjong–čangu a v marcovom itinerári má ešte návštevu rakúskeho Salzburgu. To sú traja finalisti boja o dejisko zimnej olympiády 2014, ktorej záverečným dejstvom bude 4. júla zasadanie Medzinárodného olympijského výboru v Guatemale.
Plán, ktorý predostreli Rusi, ako priznali aj domáce médiá, mal viac–menej len virtuálnu podobu. „Zanechal v nás hlboký dojem,“ vyhlásil šéf komisie Čiharu Igaja, japonský podpredseda MOV. Prvotne asi šlo o diplomatickú lichôtku. Pozorovatelia však pripúšťajú, že mohla znamenať aj viac, lebo „Rusko má tradične silný lobing“.
„Plán na papieri pôsobí veľmi profesionálne,“ tvrdí komentátor britskej BBC Alex Capsteak, ktorého cituje webová stránka gazeta.ru. „Ruský prípravný výbor urobil dobrý krok, keď angažoval firmu Mace Ltd., ktorá stála za úspešnou kandidatúrou Londýna na letnú olympiádu 2012.“ Podľa Brita sprvoti bol favoritom Salzburg, ale teraz „pozícia Soči silnie“. Napriek tomu si myslí, že momentálne sú všetci traja kandidáti v pozícii plece pri pleci. „Podľa mňa je však Pjong–čang o kúštik vpredu,“ dodal.
Náklady na výstavbu všetkého, čo treba na prípadné ZOH v Soči, by boli najvyššie v celej histórii bielych olympiád. Ruský prezident Vladimir Putin hovorí o nákladoch v objeme 12 miliárd dolárov. Soči potrebuje aj to, čo určite nepotrebuje Salzburg: vyriešiť infraštruktúru vrátane energetických zdrojov. To je na jednej strane mínus a na druhej môže byť plus. Priláka to potenciálnych investorov, nielen ruských, ale aj zahraničných. MOV na ekonomické súvislosti dbá, aj keď jeho členovia sú pri voľbe, ako ukazuje história, neraz nevyspytateľní.