v strednej Európe by mala byť prínosom pre životné prostredie a zároveň dá zelenú ďalšej výstavbe.
Lepšia vybavenosť sa zrejme prejaví aj na budúcej cene pozemkov.
Obľúbené lokality, kde vyrastajú okrem iného aj bratislavské satelitné mestečká, budú postupne od tohto roku napájané na ústrednú čistiareň odpadových vôd vo Vrakuni. Regiónu, ktorý sa doteraz boril s obmedzenými možnosťami pri odvádzaní odpadových vôd z miestnych čistiarní, najmä v čase dažďov, by malo odľahnúť. Ivanka pri Dunaji, Bernolákovo, Slovenský a Chorvátsky Grob vrátane Čiernej Vody, Svätý Jur, Viničné, Pezinok, Modra a Dubová sa budú môcť ďalej rozvíjať. Projekt ráta s rozvojom územia a s rezervnou kapacitou až do roku 2030.
Ukončenie podstatnej časti súboru stavieb je naplánované už na jar budúceho roka. Investor, Bratislavská vodárenská spoločnosť, do nej vložil takmer 850 miliónov korún. Momentálne sa stavajú výtlačné čerpacie stanice v Ivanke pri Dunaji a v Čiernej Vode. "Na Čiernej Vode vyrastá nový Pezinok," mieni Peter Slezák, projektant zo spoločnosti Hydrocoop. Projekt je podľa neho dôležitý hneď z dvoch pohľadov. Odvádza splaškové odpadové vody na jednej strane z lokalít, kde nie sú čistiarenské kapacity do lokalít, kde sa čistiarenské kapacity nachádzajú a zároveň z lokalít, kde nie je dostatok recipientov (miestnych tokov, ktoré by mohli vyčistenú vodu odvádzať) do oblasti, kde sú. "S tým súvisí aj ďalší rozvoj - nemôžete budovať územie tam, kde nemáte ako odviesť odpadové vody," dodáva Slezák.
O ďalšom rozvoji, ktorý stroskotával na nedostatočných kapacitách pri čistení odpadových vôd, možno hovoriť najmä v Pezinku, kde po prvýkrát práve
z tohto dôvodu hrozila stavebná uzávera už v roku 1997. Pezinok sa stal vyhľadávaným miestom pre budovanie sídiel menších zahraničných spoločností, pre ktoré je Bratislava a jej najbližšie okolie drahé. "Nevyrastajú tu parky alebo logistické centrá. Prichádzajú skôr malé firmy, ktoré potrebujú pre svoju činnosť tisíc až tritisíc metrov štvorcových a majú okolo sto za-
mestnancov," hovorí primátor Pezinka Oliver Solga. V meste sa stavajú obchodné priestory a pribúda aj výstavba rodinných domov. Jej prílev si však podľa Solgu samospráva stráži tak, aby sa dnešný Pezinok s 22-tisícmi obyvateľov nerozrástol v horizonte 15 - 20 rokov na 30 tisíc obyvateľov, ale aby zostal na úrovni 25 tisíc.
Investíciu víta aj starosta Chorvátskeho Grobu Štefan Balaško. "Na území našej obce bojujeme s množstvom vody, ktorú potrebujeme odviesť preč," hovorí. Kapacita bude pre ďalší rozvoj obce postačovať. Starosta totiž predpokladá, že sa rozvoj v dnes približne dvojtisícovej obci zastaví na počte okolo osem tisíc obyvateľov.
Nový projekt si pochvaľuje aj starostka Ivanky Magdaléna Holcingerová. "Doteraz sme si kanalizáciu budovali z vlastných prostriedkov a z finančných prostriedkov občanov. Bolo zložité vysvetľovať, že majú prispieť a bude kanalizácia skôr," povedala. Investícia pomôže obci vyriešiť napríklad odvod odpadových vôd na úseku medzi Ivankou a Bernolákovom. Zvýši sa kvalita života a starostka predpokladá, že sa investícia Bratislavskej vodárenskej spoločnosti napokon prejaví aj na budúcej cene pozemkov.
Halka Tytykalová