Domy z katalógu

Kúpa projektu rodinného domu z katalógu stavebníkovi mnohé uľahčí. Ale aj tu platí: treba dobre vyberať. Hoci aj overený a dobre pripravený projekt nie je ako CD-čko, ktoré si za jeden večer kúpite cez internet. Treba zvážiť nielen finančné možnosti ...

Kúpa projektu rodinného domu z katalógu stavebníkovi mnohé uľahčí. Ale aj tu platí: treba dobre vyberať. Hoci aj overený a dobre pripravený projekt nie je ako CD-čko, ktoré si za jeden večer kúpite cez internet. Treba zvážiť nielen finančné možnosti a potreby rodiny, ale aj to, či je dom vhodný na váš pozemok a či vyhovuje konkrétnemu územnému plánu.

Vyberať je z čoho. Podobne ako vlani, tak aj tento rok prišli vydavatelia katalógov projektov rodinných domov s desiatkami noviniek, ktoré zohľadňujú dopyt i trendy vo výstavbe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V ponuke nájdete obľúbenú klasiku, ako aj projekty s využitím modernej architektúry, domy, ktoré sa dajú neskôr rozšíriť, nízkoenergetické bývanie, či čoraz vyhľadávanejšie bungalovy. Ceny projektov sa pohybujú od 20-tisíc až po 25-tisíc korún a postaviť podľa nich možno domy na kľúč od približne 1,8 milóna vyššie.

Rozumná cena a rýchlosť

Výhody katalógových projektov sú nesporné. Výhodou je samotná typizácia, viacnásobný predaj a teda možnosť ponúknuť kvalitný projekt za rozumnú cenu. "U nás sa pre katalógové domy rozhodne takmer 60 percent záujemcov. V Poľsku z katalógov postavia až 90 percent všetkých rodinných domov a podobne je to aj v USA, Kanade, Japonsku, Austrálii, ale aj v Turecku a Grécku," hovorí Pavel Timár zo spoločnosti Euroline Slovakia, ktorá je najväčším dodávateľom projektov rodinných domov na Slovensku. Podľa konateľa firmy PROmiprojekt Milana Vorčáka je ďalšou výhodou rýchlosť dodania hotového projektu, keď sa čakacie lehoty nerátajú na mesiace ako pri individuálnych zadaniach, ale kompletný projekt na typizovaný dom môžete mať už po troch dňoch čakania. Nevýhodou je, že typizovaný projekt nie je a ani nemôže byť "šitý na mieru". Pri bežných nárokoch a potrebách budúceho majiteľa sa však s týmto dá vysporiadať práve vďaka širokej ponuke viacerých katalógov na trhu.

SkryťVypnúť reklamu

Čo projekt obsahuje

Pokiaľ si kúpite projekt z katalógu, mal by obsahovať všetko, čo budete potrebovať k stavebnému povoleniu, teda podrobný realizačný projekt stavebnej časti, statiky, zdravotechniky, vykurovania a elektroinštalácie vrátane detailov a výkaz materiálov, okrem pripojenia na konkrétne inžinierske siete na pozemku a osadenia, ktoré treba zabezpečiť dodatočne. Súčasťou projektov je aj cenový výmer. Podrobný položkový rozpočet, ktorý poslúži napríklad pre potreby financovania hypotekárnym úverom môže, ale aj nemusí byť v základnej cene projektu. Niektoré spoločnosti ponúkajú takzvaný zrkadlový obraz rodinného domu ako jeden z projektov v katalógu, iné firmy projekty v zrkadlovom obraze prepracujú na vyžiadanie z akéhokoľvek projektu v katalógu.

SkryťVypnúť reklamu

Úpravy pýtajú peniaze

Osobitnou kategóriou sú dodatočné zmeny v projekte podľa individuálnych potrieb staviteľa. Úpravy môžu zabezpečiť dodávatelia katalógových projektov, alebo odborne spôsobilí projektanti na základe písomného povolenia autora projektu.

Mieru dodatočných úprav je potrebné dobre zvážiť. Bežné úpravy v závislosti od toho, či sa týkajú nosného systému, si môžu vyžiadať dodatočné náklady od desať do tridsať tisíc korún. Zásadné zmeny vyvolané napríklad svahovitým terénom alebo atypickým tvarom parcely však môžu katalógový projekt veľmi predražiť. V takýchto prípadoch by sa mal stavebník rozhodnúť, či by nebolo lepšie sa hneď od začiatku obrátiť na služby architekta a projektantských kancelárií a zvoliť individuálny projekt.

SkryťVypnúť reklamu

Kým sa rozhodnete

Rozhodujúcim faktorom pri výbere projektu je vlastníctvo pozemku, vhodného na výstavbu rodinného domu. V prvom rade je potrebné si na stavebnom oddelení príslušného mestského alebo obecného úradu overiť, či je vybraný pozemok určený na výstavbu rodinného domu a či pre výstavbu neplatia nejaké obmedzenia. Pokiaľ chce mať stavebník istotu, je vhodné písomne požiadať o vydanie územnoplánovacej informácie k danej výstavbe. Až potom by mal nasledovať výber projektu z katalógu. Pavel Timár z Euroline Slovakia radí: budúci stavebník by nemal mať "veľké oči" a mal by si dobre premyslieť akú veľkosť rodinného domu skutočne bude potrebovať a aké funkcie bude dom musieť spĺňať nielen o rok, ale aj za päť či desať rokov. Najčastejšou chybou, ktorú kupujúci robia je totiž zle odhadnutá veľkosť domu. "Treba si uvedomiť, že cena domu je priamo úmerná jeho veľkosti. Je rozumnejšie radšej investovať do kvalitnejších materiálov a technického vybavenia, ako do zbytočného priestoru, ktorý sa za pár rokov nebude využívať, ale náklady bude robiť stále," dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 7 485
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 056
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 892
  4. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 3 812
  5. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 391
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 797
  7. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 2 428
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 119
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu