BRATISLAVA 22. februára (SITA) - Britský divadelný súbor Kráľovská Shakespearova spoločnosť uviedol po prvý raz vo svojej histórii hru v arabčine. V mestečku Stratford-upon-Avon, kde sa pred 443 rokmi narodil William Shakespeare, mala minulý týždeň premiéru historická hra Richard III. v novom spracovaní. Dej "blízkovýchodnej verzie" hry situovali autori do jednej z arabských krajín, do ktorej však nespresnili. Do väčšiny úloh obsadili hercov arabského pôvodu, obliekli ich do tradičných odevov. Scenár vychádzal z toho, že všetky texty prechádzali z klasickej arabčiny do moderného, hovorového jazyka dnešnej ulice. Aby zväčša anglicky hovoriace publikum nepociťovalo výrazný hendikep, autori preň pripravili anglické titulky.
Hra vznikla v réžii Sulajmána Básama, pôvodom z Kuvajtu. Ako cieľ si vytýčil vytvoriť príbeh o mocenskom boji, tyranii a rodinných sporoch z Anglicka 15. storočia do dnešných dní. Pôvodne chcel prostredníctvom tejto hry zväčšiť vzostup bývalého irackého prezidenta Saddáma Husajna. Medzi intrigánom Richardom III. a Husajnom totiž videl isté paralely, napokon sa však myšlienky vzdal, aby ho nikto nemohol obviniť zo zľahčovania udalostí. Aj napriek tomu však hru považuje za akési varovanie o súčasnej politike arabských štátov. "Súčasný Blízky východ, rovnako ako väčšina Shakespearových tragédií, ponúka príklady o tom, ako sa nemá vládnuť," povedal režisér pre AFP.
Pôvodná hra Richard III. je situovaná do obdobia Vojny ruží (1455 - 1485), v ktorej o anglický trón zápasila panujúca dynastia Lancasterovcov (erbové znamenie červená ruža) a rod Yorkovcov (biela ruža). V úvode hry Richard plánuje, ako by sa mohol zbaviť brata a tak zabrániť jeho nástupu na trón. Aj tu sa teda prejavila kríza v súvislosti s následníctvom. Richardovu situáciu pritom režisér prirovnal k politicko-náboženskému labyrintu, v ktorom sa ocitajú aj monarchie arabského sveta. Básam zároveň pripomenul, že celá hra je o oddanosti rodu a zásade "oko za oko", ktorá je v súčasnosti veľa výraznejšia na Východe ako Západe. Básam v minulosti režíroval aj Shakespearovho Hamleta.
Informácie zverejnil internetový portál lidovky.cz.