BRATISLAVA. Bývalý prezident Rudolf Schuster už stiahol žalobu na dve bratislavské nemocnice. Namiesto peňazí dosiahol verejné ospravedlnenie, ktoré včera prečítal minister zdravotníctva za Smer Ivan Valentovič. Schuster uzavrel s ministerstvami zdravotníctva aj vnútra, pod ktoré nemocnice patria, mimosúdnu dohodu.
Obaja ministri vyjadrili „hlboké poľutovanie nad ťažkou zdravotnou traumou“, ktorú Schuster utrpel počas hospitalizácie a liečebného procesu v ich zdravotníckych zariadeniach v roku 2000. Jej priebeh vraj hlboko zasiahol nielen jeho, ale aj celú jeho rodinu a zanechal negatívny ohlas v celej spoločnosti.
„To, čo sa teraz udialo, o to som sa usiloval dlho. Ale vtedy nebola ochota z druhej strany,“ povedal Schuster. Dohodnúť sa chcel aj s bývalým ministrom zdravotníctva Rudolfom Zajacom, vraj sa to nedalo. Zajaca sa nám nepodarilo zastihnúť. Schuster tvrdí, že mu vždy išlo len o ospravedlnenie a vôbec nie o peniaze. Zopakoval, že ak by ich vyhral, venoval by ich inej nemocnici. Od nemocnice akademika Dérera na Kramároch a nemocnice ministerstva vnútra žiadal 450-tisíc korún, na súdne pojednávania však nechodil.
Nemocnice o dohode nevedeli
Ani jedna zo žalovaných nemocníc o dohode nevedela. Dosiaľ vždy odmietali takto spor ukončiť.
Nemocnica rezortu vnútra chcela podľa jej zástupcu Jozefa Jablonku dosiahnuť objektívne prešetrenie prípadu. „Teraz to už nezmeníme,“ povedal. Právnu zástupkyňu druhej nemocnice Dagmar Malinovskú informácia o dohode zaskočila. Dosiaľ ju vždy odmietala, lebo podľa nej lekári na Kramároch nepochybili.
Myslí si to aj exminister zdravotníctva Tibor Šagát, ktorý po Schusterovej hospitalizácii odstúpil. Na Kramároch riešili podľa neho prezidentov stav na veľmi vysokej úrovni. Hovorí, že funkcie sa vzdal len pod tlakom verejnej mienky, a nie preto, že by preberal zodpovednosť za lekárov. Valentovičovo ospravedlnenie si preto vysvetľuje len ako „zdvorilostnú vec.“
Valentovič si nemyslí, že potvrdil pochybenie lekárov. „Ľutujem to ja a minister Kaliňák. Taká je mimosúdna dohoda, ako som ju prečítal. Je to všetko vyriešené a myslím si, že dobre.“ So Schusterom sa vraj dohodli, že je najväčší čas túto „traumu“ ukončiť.
Hospitalizáciu vyšetrovali
Aby sa prípad vyšetril, podal Šagát po Schusterových problémoch na postup slovenských lekárov trestné oznámenie. Vyšetrovatelia neskôr obvinili z ublíženia na zdraví chirurga nemocnice ministerstva vnútra Františka Fabiána, ktorý robil život zachraňujúci zákrok. Trestné stíhanie veľmi zle znášal a v novembri 2003 ho hospitalizovali pre vážne srdcové ochorenie. Odvtedy je v kóme. Trestné stíhanie neskôr polícia prerušila.
Chronológia
Rok 2000
14. jún
Rudolfa Schustera hospitalizovali v nemocnici ministerstva vnútra s vysokými horúčkami, jeho stav sa zhoršoval
18. jún
hlavu štátu previezli do nemocnice na Kramároch
28. jún
lekárske konzílium konštatovalo, že prezidentov stav je kritický, jeho rodina sa ho rozhodla previezť do rakúskeho Innsbrucku, kde sa jeho stav začal zlepšovať
31. júl
Rudolf Schuster sa opäť ujal svojich právomocí
Rok 2002
november
prezident zažaloval nemocnice, opiera sa aj o znalecký posudok z Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine
Rok 2003
september
bolo vytýčené prvé pojednávanie; krátko po začatí bolo aj odročené pre neúčasť oboch strán
odvtedy súd vytýčil pojednávanie osemkrát
Rok 2007
16. február
prezident stiahol na súde svoju žalobu, s ministerstvami zdravotníctva a vnútra sa mimosúdne dohodol