Roky dominujú nemeckej ekonomike štyri energetické koncerny. E.ON, RWE, Vatenfall a EnBW si takpovediac „rozdelili“ celé územie spolkovej republiky. Ak k tomu prirátame regionálne a miestne energetické podniky, ktoré bez konkurencie predávali plyn a elektrinu firmám a domácnostiam, je zrejmé, že Spolkový protimonopolný úrad a Spolkový regulačný úrad majú plné ruky práce, aby presadili na nemeckom energetickom trhu konkurenčné prostredie. Toto sa im pomaly, ale iste darí. Najlepším dôkazom je vývoj cien za plyn a elektrinu.
Napríklad berlínsky energetický podnik Gasag zníži súkromným odberateľom cenu elektriny približne o 5 percent, lipská lokálna energetická spoločnosť Stadtwerke Leipzig o 7 percent, brémsky regionálny podnik SWB takisto o 7 percent a miestny zásobovateľ v Herforde a okolí o približne 6 percent. V Herforde to konkrétne znamená, že pri súčasnom poklese ceny plynu o 9 percent by priemerná domácnosť so spotrebou 28 tisíc kWh ročne usporila 85 eur.
Lokálne energetické spoločnosti reagujú znižovaním cien na rozhodnutie najväčšieho energetického koncernu E.ON založiť dcérsku spoločnosť, ktorá bude na celom nemeckom území ponúkať plyn a elektrickú energie za diskontné ceny. E.ON teda plánuje robiť konkurenciu nielen miestnym a regionálnym energetickým podnikom, ale aj zvyšným trom energetickým gigantom.
Prvé reakcie najväčšieho konkurenta nedali na seba čakať. RWE vyhlásil, že dcérska spoločnosť Eprimo začne tiež ponúkať plyn v celom Nemecku. Odborníci očakávajú, že sa do konkurenčného boja zapoja aj Vattenfall a EnBW. Výsledkom by mohlo byť ďalšie znižovanie cien plynu a elektrickej energie.