Úrad vraj zvýšil ceny privysoko

Veľkí odberatelia energií obviňujú regulačný úrad, že v roku 2002 vydal cenové rozhodnutie bez predpisu o tvorbe cien. Chcú za to od štátu miliardy. Úrad sa bráni, že ak by ceny neurčil, porušil by zákon o regulácii.

Rezort hospodárstva, ktoré vedie minister Ľubomír Jahnátek, pripúšťa, že regulačný úrad pochybil.Rezort hospodárstva, ktoré vedie minister Ľubomír Jahnátek, pripúšťa, že regulačný úrad pochybil. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Firmy združené v Klube 500 chcú odškodnenie za údajne nezákonné určenie cien energií v roku 2002. Od štátu pýtajú necelé dve miliardy korún. Povedal to včera predsedu Klubu 500 Vladimír Soták.

Podľa Klubu 500 nastal problém v tom, že Úrad pre reguláciu sieťových odvetví rozhodol o zvýšení cien energií od januára 2003, hoci predtým nevydal všeobecne záväzný predpis o postupe pri tvorbe cien. Ak by ho úrad vydal pred určením cien a s dostatočným predstihom, tak by žiaden spor nevznikol, tvrdí Soták.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň vyvrátil pred časom medializovanú sumu 2,7 miliardy korún. Podľa Sotáka to bude menej ako dve miliardy. Konečná výšku zatiaľ nevyčíslili. Spor je v súčasnosti na súde.

Podľa hovorcu regulačného úradu Miroslava Luptáka spôsobila problémy nejednoznačnosť zákona o regulácii. Úrad nakoniec 30. decembra 2002 vydal rozhodnutie o cenách, ktoré obsahovalo aj postup pri tvorbe cien. Zákon tento postup podľa Luptáka umožňoval.

Navyše, ceny musel úrad určiť pred 1. januárom 2003, aby neporušil zákon o regulácii. „Ak by sme rozhodnutie o cenách nevydali, tak by nás odberatelia žalovali, pretože by ceny neboli regulované,“ povedal Lupták. To by totiž mohlo znamenať aj oveľa vyšší nárast cien energií.

Hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara pripustil, že úrad pochybil a mal prv vydať predpis o postupe pri cenotvorbe. Ministerstvo má na problém podobný názor ako Klub 500. Ten patrí od volieb k združeniam, ktoré podporujú kroky súčasnej vlády. Podľa Zvaru si je ministerstvo vedomé, že „pre tieto subjekty bude veľmi ťažké dokázať obmedzenia v podnikaní“.

SkryťVypnúť reklamu

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek v posledných týždňoch niekoľkokrát hovoril o mimosúdnom urovnaní sporu.

Úrad vraj dvihol ceny príliš vysoko

Skupina firiem, ktoré sa cítia byť poškodené postupom úradu, však tvrdí, že regulátor nastavil svojím rozhodnutím ceny príliš vysoko. Úrad v roku 2002 zrušil krížové dotácie cien energií, čo znamenalo ich nárast.

Podľa Luptáka boli práve krížové dotácie príčinou, že energetické firmy nemali peniaze na potrebné investície, pretože ceny energií boli pod úrovňou nákladov. „Energetický sektor sa potreboval pozviechať,“ povedal Lupták. Pripustil, že to súviselo aj s pripravovanou privatizá­ciou energetických podnikov. Investori by neprišli podnikať do krajiny, kde fungujú krížové dotácie, povedal. Dotácie sú v rozpore aj s pravidlami EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Nejednotnosť ústavných sudcov

Medzi sedem firiem, ktoré sa postavili proti rozhodnutiu regulátora, patria Železiarne Podbrezová, Duslo Šaľa, Slovenská paroplynová spoločnosť Ružomberok, SMZ Jelšava, Slovmag Lubeník, SHP Harmanec a Novácke chemické závody. Spoločnosti tvrdia, že rozhodnutím úradu boli porušené ich ústavné práva. Napríklad práva na podnikanie, zisk a rovné postavenie firiem pri regulácii. Úrad podľa nich nechránil pri regulácii spotrebiteľov.

Protiústavnosť postupu úradu z roku 2002 potvrdil Ústavný súd. Predseda trojčlenného senátu Juraj Babjak však s rozhodnutím súdu nesúhlasil, no ďalší dvaja členovia ho prehlasovali. Podľa Babjaka mal súd zastaviť konanie, pretože sporným rozhodnutiam úradu medzičasom vypršala platnosť. Okrem toho tvrdí, že rozhodnutie o regulácii cien nemôže vytvárať zásadné podmienky podnikania, ako to tvrdia dotknuté firmy, pretože sa vzťahuje na energetické podniky.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 143
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 14 918
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 991
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 594
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 487
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 996
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 386
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu