Pieskovisko
Menšie deti sa rady hrajú na pieskovisku. Malo by byť mierne zapustené pod rovinou okolitého terénu. Stačí s rozlohou 1,5 až 2 metre štvorcové. Dno by mala tvoriť asi 20-centimetrová vrstva štrku, aby dažďová voda čo najskôr vsiakla. Najbezpečnejšia obruba pieskoviska je z hobľovaných hranolov. Krytom z dosiek možno pieskovisko zakryť pred naviatím lístia a nečistôt. Vhodná na hry je aj prenosná plastová rohož vedľa pieskoviska.
Deti sa v záhrade rady zahrajú aj so stavebnicou väčších rozmerov. Poslúžia na to aj prebrúsené odrezky z hranolov v tvare kociek a hranolov či z guľatiny.
V blízkosti pieskoviska možno upevniť hojdačku, ktorá porastie s dieťaťom. Spočiatku do nej vložíme drevenú alebo plastovú sedačku, využiť sa však dá aj autosedačka. Neskôr stačí opracovaná širšia drevená doska zabezpečená proti preklopeniu alebo vyradená pneumatika.
Konštrukciu hojdačky môžeme urobiť kvalitne z dvoch párov pevne ukotvených trámov v obrátenom tvare písmena V a spojených troma rovnako pevnými priečkami. Na takúto konštrukciu možno zavesiť aj lavicu s operadlom z drevených trámov.
Viac pohybu pre väčších
Väčšie deti sa potešia preliezačkám, prútenému tunelu na podliezanie, lanu na šplhanie a spúšťanie a šmykľavkám.
Starší pevnejší strom poslúži pri šetrnom zaobchádzaní na vytvorenie pódia v jeho korune. Dno tvoria opracované dosky, súčasťou je dostatočne husté zábradlie a strieška.
Tvar treba prispôsobiť rozvetveniu koruny, diely je vhodné upevniť zoskrutkovaním kovovými páskami s pružnými gumenými pásmi pod nimi o hrubšie konáre. Na výstup a zostup poslúži drevený alebo povrazový rebrík, prípadne lano.
Aj v malej záhradke sa nájde priestor na umiestnenie basketbalového koša, najlepšie s možnosťou vešania dosky do rozličných výšok. Poslúži aj ako konštrukcia na zavesenie gule pre kolky.
Kúsok plochy s pieskom poslúži na petang - hru bez obmedzenia vekom. Na upevnenie volejbalovej siete stačia dva drevené koly zasunuté do kovových rúrok v zemi, improvizované ihrisko nemusí mať štandardné rozmery.
Stanislav Turzo
Na čo treba dbať
n okolie miesta na hry by nemalo mať pevný (betónový, dláždený) podklad, najlepšia je ihrisková tráva
n všetky drevené prvky musia byť hladko opracované, aby nehrozilo zadrenie triesky
n miesta pod preliezačkami či lanami by mali mať poddajný podklad z vyššej vrstvy piesku či drobnejšieho kôrového mulču
n zvislé konštrukcie treba dostatočne hlboko zabetónovať, betón prekryť mäkším materiálom a použiť kvalitné pevné drevo ošetrené proti vlhkosti
n v okolí hracej zóny by nemali byť vysadené kríky s tŕňmi, odkrytý hlbší priestor s vodou, - vhodný je tieň z blízkeho stromu či z vytvorenej striešky
n do náveternej časti v blízkosti hracej zóny je dobré vysadiť stenu z vyšších ihličnatých drevín či postaviť dreláž s ťahavými rastlinami (aj jednoročnými, napríklad fazule)
n pravidelne treba kontrolovať stav a kvalitu konštrukcií, rebríkov, lán, reťazí
n do zóny pre najmenšie deti musí byť nezakrytý pohľad, má byť v blízkosti domu či časti pre relax dospelých.