to, potrvá až do utorka.
Mnohé honosné paláce a historické rezidencie sú podmočené, zanedbané a často úplne opustené. Akoby zdôrazňovali existenciálnu osudovosť, ktorá má práve tu magickú príťažlivosť. Mnohé známe osobnosti prevažne z umeleckej brandže tu zastihla smrť. So životom sa v Benátkach lúčil Richard Wagner, beatnik Ezra Pound, skladateľ Igor Stravinskij, tanečníci Ďjagilev a Nižinskij či spisovateľ Josif Brodski.
Režisér Visconti tu nakrútil svoj kultový film podľa románu Thomasa Manna Smrť v Benátkach.
Benátsky karneval je aj preto veľkolepou prezentáciou smútku, osudovosti, nostalgie a gracióznosti. Typické pravé benátske masky majú smutnobôľny výraz a ich nositelia ich predvádzajú neraz až s patetickým výrazom.
Mimoriadnym zážitkom však býva aj prepiate vystúpenie transvestitov. Karneval je kaleidoskopom, v ktorom prostredníctvom masiek defilujú pred turistami všetky dôležité medzníky tohto unikátneho mesta: boj o holé prežitie, morové epidémie, narušená statika kostolov či zemetrasenia.
Jediný na svete
Vo svete sa každoročne konajú tisícky karnevalov. Ale iba zopár z nich má medzinárodné renomé a celosvetovú popularitu. V prvej trojke tých najznámejších je už dlhšie rovnaké poradie: Rio de Janeiro, Benátky a Nice. Do Ria, kde sa karneval začína dnes a potrvá tiež do utorka, by prišli ďalšie tisícky návštevníkov, ale kapacita diváckych miest na sambadrome nepustí. Nice je tiež limitované miestami na tribúnach.
Benátky však toto obmedzenie elegantne obišli. Zvolili predvídavú dramaturgiu: sprievody sú iba zlomkom karnevalu, v maske sa môže ukazovať každý, kto chce byť jeho aktívnym účastníkom. A tak je miestom karnevalu celé mesto a atmosféru vytvárajú spoločne účinkujúci i návštevníci.
Benátky sa v marketingovom prieskume z roku 1998 umiestnili na treťom mieste medzi turistickými zaujímavosťami sveta, ktoré najviac túžia Slováci navštíviť. Najväčšou devízou mesta je jedinečnosť a originalita. Majú desiatky kilometrov kanálov, stovky mostov, historicky vzácne a honosné paláce, elegantné gondoly, nezameniteľné karnevalové masky. Všetko však má aj odvrátenú stranu - tou je extrémne vysoká návštevnosť. V lete sú Benátky turistami doslova preplnené, a keď k tomu prirátame neznesiteľne vysoké teploty, nemusí byť výsledný dojem z návštevy práve najlepší.
Cesta zážitkom
Všetko sa už ani pre Slovákov nezačína iba parkoviskom na Isola del Tronchetto, odkiaľ sa zo stoviek autobusov valia davy návštevníkov karnevalu do centra Benátok. Už zopár rokov sa dá na karneval dostať pohodlnejšie - vlakom. Z Bratislavy priamo na benátsku železničnú stanicu Santa Lucia.
A do úžasného mesta vyrážate vytancovaní vďaka špeciálnemu tanečnému vozňu, vyspatí a navyše aj posilnení raňajkami prinesenými priamo k lôžku v kupé.
Zo stanice je to už iba polhodinová prechádzka k tým najznámejším miestam - Námestiu sv. Marka s Dómom, kampanilou, Dóžovým palácom, k Mostu vzdychov či mostu Rialto, do slávnej Galleria dell Accademia v štvrti Dorsoduro s rozsiahlou zbierkou benátskeho maliarstva medzi 14. a 18. storočím (Bellini, Veronese, Canaletto, Carpaccio či Tizian), ku Kostolu Santa Maria della Salute. Alebo po veľkom požiari k znovuzrodenému divadlu Teatro la Fenice, do bývalého židovského geta v štvrti Cannaregio či do výstrednej zbierky moderného umenia excentrickej Američanky bláznivo milujúcej Benátky - Peggy Guggenheim Collezione. Tá je v átriu dokonca aj pochovaná v kruhu svojich babies, lebo tak hovorila mačkám, bez ktorých sa z domu ani nepohla.
Čas sa zastavil
Benátky sú akoby virtuálnym kruhovým objazdom najrôznejších vplyvov. Z celého sveta tam doputovali rôzne slohy, filozofie, náboženstvá, múzy a módne trendy. Vzájomne tam krúžili, previazali sa a obohatili v ideálnej miere, keď sa dá ešte spoľahlivo vystopovať pôvod, ale zároveň sú dosť zreteľné aj ďalšie nánosy na finálnej podobe.
Nezakryte prítomné sú stopy byzantsko-osmanské, grécke, židovské, balkánske, francúzske, ruské, a vedľa seba si v dojemnom súlade spolunažíva množstvo stavebných slohov - od románskeho po secesiu.
Napriek tomu Benátky pôsobia vzácne kompaktne - zjednocuje ich ťažko definovateľná schopnosť prijať cudzie vplyvy a slohy a čarovne ich integrovať a "pobenátštiť", ale predovšetkým všadeprítomné fluidum osudovosti. Množstvo opustených a schátraných stavieb, prakticky úplná absencia vynovených fasád a predovšetkým depresívnosť nočných scenérií navodzuje pocit istej bezútešnosti a nevyhnutnosti smerovania mesta k zániku. Zároveň Benátky sú jedinečným živým skanzenom.
Umocnené pocity
Benátky však nie sú iba jedny. Každá ich pevninská štvrť má o poznanie inú atmosféru a ešte výraznejšie sú rozdiely v ostrovných častiach mesta. Miestna lodná preprava vás spoľahlivo a často preplaví na viacero ostrovov - na čipkársky Burano, sklársky Murano, na Isola di S. Giorgio Maggiore, Torcello alebo bohémsky "slíž" Lido di Venezia preslávený renomovaným filmovým festivalom a mondénnymi hotelmi.
Zopár návštevníkov zablúdi vždy aj na ostrov San Michele, ktorý je vlastne celý, s výnimkou rovnomenného kláštora a kostola, cintorínom. Cimitero comunale má niekoľko sekcií (katolícka, františkánska, armádna či emigrantská) a je miestom večného odpočinku viacerých svetoznámych osobností.
Nekaždodenným zážitkom sú isto aj koncerty, ktoré sa počas festivalu konajú v koncertných sieňach, divadlách i kostoloch.
Kde sú masky najlepšie?
Masky benátskeho karnevalu rozhodne nepatria do kategórie prvoplánových fašiangových smiešno-humorných preoblečení a lacných doplnkov typu lesklých šašovských klobúčikov, pestrofarebných okuliarových rámov, mohutných pyrotechnických efektov, červených nosov na gumičke či rustikálne oflitrovaných škrabošiek.
Najlepšie sa síce pomerne často prejdú ulicami a námestiami, ale oveľa dlhšie sa zdržiavajú v najluxusnejších a najdrahších kaviarňach, akou je slávna Caffé Florian priamo na Námestí sv. Marka s takmer tristoročnou tradíciou a hviezdnou patinou svetoznámych návštevníkov.
Na podobných miestach sa najčastejšie stretávajú presvedčení nositelia tradícií svojich predkov s modrou krvou, ale aj extravagantné postavičky a surrealistické kreatúry, akoby vystrihnuté z Felliniho filmov.
|
|