Mnohí vlastníci sa rozhodli zaskliť si lodžie. Každý však zvyčajne iným systémom. Je potrebné ohlasovať na stavebnom úrade zasklievanie prípadne iné úpravy lodžie? Platia na to jednotné pravidlá?
Predtým, ako sa užívateľ bytu rozhodne, že si dá zaskliť balkón resp. lodžiu, musí dodržať nasledovné pravidlá:
1. V prípade, že užívateľ bytu nie je vlastníkom bytu, je potrebný písomný súhlas vlastníka bytu.
2. Zároveň je potrebné v zmysle § 11 zák. č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, v znení neskorších predpisov, požiadať Spoločenstvo vlastníkov bytov o súhlas s požadovanými stavebnými úpravami z dôvodu, že zasklením balkóna (lodžie) sa mení vzhľad bytového domu.
3. Pred realizáciou takejto stavebnej úpravy je potrebné si splniť ohlasovaciu povinnosť na stavebnom úrade, v súlade s § 57 zák. č. 50/1976 Zb. (stavebného zákona).
Stavebný úrad preskúma ohlásenie, ku ktorému je potrebné predložiť najmä doklady o vlastníctve bytu, a meno a adresu dodávateľa stavby, jednoduchý situačný výkres pôvodného a navrhovaného stavu, pričom nemá zákonnú povinnosť skúmať jednotnosť zasklievacích systémov. Stavebník potom môže uskutočniť stavebné úpravy len na základe písomného oznámenia stavebného úradu, že proti ich uskutočneniu nemá námietky. Ak však stavebný úrad zistí neštardandný spôsob stavebnej úpravy, ktorý môže ovplyvňovať napr. statiku objektu nadmerným zaťažením, alebo znamená rozšírenie bytu na úkor balkóna, vtedy stavebný úrad spravidla určí, že ohlásenú stavebnú úpravu možno uskutočniť len na základe stavebného povolenia.
Jediný spôsob, ako predísť povoľovaniu zasklievanie balkónov (lodžií) vždy iným systémom je ten, že Spoločenstvo vlastníkov bytov si na schôdzi spoločenstva určí a odsúhlasí jednotný spôsob zasklievania balkónov, ktorý bude potom záväzný pre všetkých členov spoločenstva.