Stále vážny Džindži hral v prvom útoku šampiónov

Prví Slováci s titulmi majstrov sveta mali korene na východe a obaja ich získali na šampionátochv Prahe: gymnastka Matilda Pálfyová v roku 1938a hokejista Ladislav Trojákv roku 1947 – na MS, ktoré sa začali presne pred šiestimi desaťročiami.

Zlatý československý tím z hokejových MS 1947: zhora zľava Šťovík, Trousílek, V. Zábrodský, Troják, Pácalt, Sláma, dolu Modrý, Stibor, Drobný, Konopásek, Kus.Zlatý československý tím z hokejových MS 1947: zhora zľava Šťovík, Trousílek, V. Zábrodský, Troják, Pácalt, Sláma, dolu Modrý, Stibor, Drobný, Konopásek, Kus. (Zdroj: ARCHÍV)

BRATISLAVA. Ráno vyšli pražské noviny s titulkami, že šampiónmi sú Švédi, ale večer bolo všetko inak. Vlastne už poobede.

„Stal sa športový zázrak, aký nemá v histórii championátov v kanadskom hockey obdobu,“ konštatuje v dobovom štýle o svetovom primáte domácej reprezentácie kni­ha s názvom Pa­mätník čs. telesnej výchovy a športu z roku 1947.

Prvé povojnové majstrovstvá sveta mali byť najskôr v Británii, potom vo Švajčiarsku, Švédsku, no napokon sa hrali v Prahe. Legendárna Štvanica, vtedy ešte bez strechy, bola ustavične plná: na 28 zápasov predali tak­mer štvrť milióna vstupeniek. Iba na zápase Rakúšanov a Švé­dov v záverečnú nedeľu sprvu zívala prázd­notou. No len dovtedy, kým sa v meste nerozchýrilo, že rakúski old boys (tím s vekovým priemerom 32 rokov) v zápase senzačne vedú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Československo malo vtedy skvelé mužstvo s hviezdnym prvým útokom, ktorý na pražskom šampionáte strelil 48 z 85 gólov. Na jeho pravom krídle hral Košičan Ladislav Troják.

Doma ho volali Džindži, ale v Prahe, kam ho v roku 1934 ako vôbec prvého Slováka zlákalo vtedy slávne LTC, mu vraveli Patrik alebo – častejšie – Trojáček. Pred vojnou bol spolu s Kučerom krídlom legendárneho centra Malečka. Po nej sa dostal s Konopáskom do tria Vladimíra Zábrodského, ktorému nikto nevravel inak ako „šéf“. „Keď nedal gól, bol nervózny, takže sme mu radšej prihrávali. Bol to v tom čase najlepší útočník, ale mimo hokeja bol nefér,“ povedal o ňom po rokoch Konopásek.

Čo si o Zábrodskom myslel Troják, sa nezachovalo. Tichšieho hráča v mužstve nebolo. „Stále je vážny,“ čudovali sa novinári. Inak ho ustavične chválili ako skromného a nezištného nahrávača.

SkryťVypnúť reklamu

Ani Troják sa v nedeľu 23. februára 1947 neponáhľal na Štvanicu. Záverečný zápas Československa s USA mal byť len povinnou dohrou. Hostiteľský tím si premrhal šancu na titul tesnou prehrou 1:2 so Švédskom.

„Oteplenie a drobný dážď nám znemožnili typickú hru, mäkký ľad vyhovoval brániacim severanom, ktorí z dvoch brejkov vyťažili dva góly, prvý z ofsajdu,“ spomínal v českom Práve pred tromi rokmi Zábrodský.

Trojákovi pražskí susedia ma­li v onú nedeľu zapnutý viedenský rozhlas a len čo začuli, že Rakúšania nad Švédmi vedú, zvestovali mu to. Vyobjímal ich a utekal na Štvanicu.

Kto na ňu vtedy prišiel, mohol si myslieť, že o majstra hrajú Rakúšania. „Obecenstvo – ak sa na udalosti nedeľňajšieho popoludnia pozrieme objektívne – svoje sympatie a prejavy povzbudzovania až prehnalo,“ tvrdí dobová publikácia o predposlednom zápase MS, v ktorom Rakúsko zdolalo Švédsko 2:1.

SkryťVypnúť reklamu

V poslednom Československo vyhralo nad USA 6:1 a Praha mohla oslavovať to, čo nám Rakúšania sprostredkovali – titul majstrov sveta. Domov ich vraj sprevádzali tri nákladné autá darčekov, ktoré dostali od vďačných Pražanov.

Prvá zlatá generácia čs. hokeja však neostala dlho pokope. Päť hráčov vrátane Trojáka sa v novembri 1948 stalo obeťami leteckého nešťastia nad kanálom La Manche a zvyšok rozprášil v roku 1950 vykonštruovaný súdny proces s objemom trestov 74 rokov a 4 mesiace. (mo)


Ladislav Troják

Narodil sa: 15. júna 1914 v Košiciach

Zahynul: 8. novembra 1948 (počas leteckého presunu časti výpravy LTC Praha z Francúzska do Veľkej Británie)

Kluby: ČSŠK Košice, LTC Praha (5 čs. titulov)

Čs. reprezentácia: 75 štartov, 37 gólov

SkryťVypnúť reklamu

Športové úspechy: ZOH (2) – 1936 4. miesto, 1948 – strieborná medaila, MS (6, prvý raz v r. 1936) – 1938 bronzová medaila, 1947 (koučom bol Matej Buckna, Kanaďan so slovenskými koreňmi) – zlatá medaila, 1948 – strieborná medaila

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 360
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 948
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 147
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 991
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 045
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 673
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 625
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu