BRATISLAVA. Ministerstvo financií je k novele zákona o vysokých školách, ktorú predloží minister školstva Ján Mikolaj zo SNS, zatiaľ zdržanlivé. Jeho názor však bude dôležitý, lebo novela by mala opäť umožniť verejným vysokým školám, aby si brali úvery. Ak by ich nesplácali, hrozili by im exekúcie.
Problémom sú aj kritériá, ktoré musí Slovensko splniť pre prijatie eura. Mikolaj preto chce, aby sa úvery škôl nezapočítavali do verejného dlhu.
Hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál hovorí, že všetko bude ešte predmetom ďalších rokovaní. „A bude to otázka nielen ekonomická, ale aj politická.“ Tiež sa budú musieť dohodnúť, ako štát zvýhodní podnikateľov, ktorí budú investovať do vedy a výskumu.
Aj po skúsenostiach s VŠMU, ktorá vyrobila dlh 20 miliónov, bývalý minister školstva Martin Fronc z KDH hovorí, že pôžičky sú hazardom. Rektori považujú obavy za neopodstatnené.
Novela by podľa ministerstva mala zabezpečiť rovnaké podmienky pre súkromné a verejné vysoké školy. Mikolaj im chce otvoriť priestor na podnikanie. Prezident Slovenskej rektorskej konferencie Vladimír Báleš hovorí, že každé vedenie školy vie zvážiť riziká pôžičky.
Fronc hovorí, že novela skôr smeruje k ošklbaniu študentov a je súčasťou ťaženia proti súkromnému školstvu. Mikolaj napríklad navrhuje spoplatniť externé štúdium, ale neurčuje limit poplatku. Súkromným vysokým školám sa tiež nepáči, že návrh obmedzuje počet externých študentov. Mikolaj hovorí, že tak chce zvýšiť kvalitu vzdelávania.
Rektor Vysokej školy manažmentu Branislav Lichardus povedal, že niekde je externé štúdium menej kvalitné, ale preto, že ho školy nevedia robiť. „Vo vyspelých krajinách je externé a denné štúdium rovnocenné.“ Externé štúdium môže byť dokonca aj kvalitnejšie. „Keď ho oklieštime, ideme sami proti sebe, lebo brzdíme celoživotné vzdelávanie, ktoré je európskou prioritou.“
Navrhnuté zmeny
poplatky za externé štúdium; limit nie je určený
limit počtu externistov na škole
externé štúdium bude trvať o rok dlhšie ako denné
štát zaručí len jedno bezplatné štúdium v dennej forme na verejnej vysokej škole
o motivačných štipendiách bude rozhodovať škola;
vysoké školy sa budú deliť len na dve kategórie - univerzity a ostatné; vypadla kategória výskumné univerzity
na vznik verejnej vysokej školy bude stačiť súhlas vlády; doteraz ju musel schváliť parlament
Autor: vev