Farebné žiarenie
Misia bude trvať dva roky a mala by vysvetliť, ako vzniká farebné žiarenie. Projekt, ktorý bude v prepočte stáť viac ako päť miliárd korún, bude spoločným úsilím NASA a vedcov z kalifornskej univerzity.
Pomocou rakety dnes vypustia do vesmíru päť satelitov z floridského Mysu Canaveral.
Misia sa má zamerať na odhalenie kedy, kde a prečo sa solárny vietor zachytený v magnetických poliach vo vrchných vrstvách zemskej atmosféry uvoľňuje a vďaka spŕške elektrónov tak vytvára farebné žiarenie. Dvojročný projekt dostal názov Themis podľa gréckej bohyne poriadku a spravodlivosti a matky Prométea.
Veda verzus mýty
„Toto je odvážny projekt, ktorý nahradí staré mýty vedeckým vysvetlením viditeľného dôkazu zemskej magnetosféry, ktorá nás ochraňuje pred ničivými účinkami slnečného vetra,“ povedal Frank Snow, projektový manažér misie.
Predchádzajúce výskumy jednotlivými satelitmi nedokázali určiť presný pôvod polárneho žiarenia. Misia Themis chce otvoriť vedecké bádanie vyslaním piatich satelitov, ktoré sa každé štyri dni zoradia na svojich obežných dráhach a umožnia tak pohľad na polárne žiarenie a jeho meniace sa tvary.
„Vieme, že tento projekt otvorí novú éru chápania prepojenia Slnka a Zeme. Posledných tridsať rokov sa na zdroj žiarenia pozeralo s veľkou horlivosťou, pričom toto pátranie je také staré ako astrofyzika sama,“ povedal Vasilis Angelopoulos, vedúci výskumu misie Themis. (sita)