PARÍŽ. Pod názvom Dominik Tatarka, un écrivain en dissidence, voľne preložené ako Dominik Tatarka, vzbúrený spisovateľ, vyšiel vo Francúzsku výber zo statí tohto slovenského autora a článkov o ňom.
Knihu, ktorú vydalo nakladateľstvo L’Harmattan, predstavili na literárnom večere na slovenskom veľvyslanectve v Paríži.
Veľvyslankyňa Mária Krásnohorská na ňom pripomenula, že kniha vychádza v čase tridsiateho výročia vzniku Charty 77, ktorú Dominik Tatarka na Slovensku podpísal ako prvý.
Riaditeľ Ústavu slovanských štúdií na Sorbonne Antoine Mares označil Tatarku za veľkú postavu slovenskej kultúry a vydávanú knihu za nesmierne cennú pre jeho pochopenie vo Francúzsku.
Podľa Petra Brabenca z nakladateľstva L’Harmattan, ktorý knihu zostavil, je publikácia pre Francúzov zaujímavá aj tým, že prináša Tatarkove pohľady na ich krajinu z čias, keď ju ešte mohol navštíviť, teda pred rokom 1969. Brabenec tiež povedal, že jej vydanie môže otvoriť dvere pre ďalšie preklady Tatarkových diel.
O Tatarkovi a jeho diele hovorili tiež napríklad český publicista žijúci vo Francúzsku Antonín Liehm alebo Mythia Kolesárová-Dewasneová, ktorá predstavila Tatarku vo Francúzsku ako prvá už v 60. rokoch.
Tatarku (1913 - 1989) spájali s Francúzskom dlhodobé väzby. Študoval francúzštinu v Prahe a neskôr v Paríži, potom tento jazyk vyučoval. Naposledy smel Francúzsko navštíviť v roku 1968.
Vo Francúzsku už vydali jeho knihy Démon súhlasu a Prútené kreslá a časopisecky vyšlo niekoľko jeho esejí. K pätnástemu výročiu jeho smrti o ňom bola usporiadaná výstava na slovenskom veľvyslanectve v Paríži.
Dominik Tatarka sa v roku 1968 postavil proti okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy a upadol v komunistickom režime do nemilosti, ktorá sa ešte prehĺbila, keď podpísal Chartu 77.
Zomrel v roku 1989, niekoľko mesiacov pred pádom komunizmu.