Americkí podnikatelia zaplatili za každú získanú akciu 5-tisíc libier a dokopy viac ako 174 miliónov. Vrátane dlhov najslávnejšieho anglického klubu je jeho súčasná trhová hodnota 218,9 milióna libier. Okrem spomínanej investície sa však ráta aj s ďalšími viac ako 200 miliónmi libier, ktoré majú slúžiť na vybudovanie nového štadióna v Stanley Parku.
Obaja zároveň potvrdili, že nedisponujú požičanými peniazmi, čo ešte viac pridalo na ich kredite. V novej štruktúre klubu budú Gillett s Hicksom rovnocennými prezidentmi a každý z nich privedie do vedenia aj svojho syna.
Šejkovia nevyužili výhodu
Gillett sa o FC Liverpool zaujímal už pred tromi rokmi, ale v posledných týždňoch sa ako o hotovej veci hovorilo o dohode s dubajskou investičnou spoločnosťou Dubai International Capital.
Tá je predĺženou rukou vlády Spojených arabských emirátov pri investíciách a stojí za ňou druhý najmocnejší šejk emirátov - Mohammed bin Rašid Al Maktúm, podľa odhadov piaty najbohatší muž na svete. Arabi rokovali s majiteľmi Liverpoolu od decembra a dlho sa zdalo, že dohode nič nebráni. Až v posledných týždňoch prišla opätovná ponuka od amerického dua a udalosti nabrali spád.
„Vedenie klubu sa dohodlo na predaji väčšinového balíka akcií pánom Gillettovi a Hicksovi. Zároveň odporúčame ostatným akcionárom akceptovať ich ponuku,“ znelo minulotýždňové oficiálne vyhlásenie FC Liverpool.
„Tento klub je mojou celoživotnou vášňou a tvorí veľkú časť môjho života. Po dlhom rozhodovaní predávam svoje akcie s cieľom zabezpečiť investície potrebné na výstavbu nového štadióna a budúcnosť mužstva,“ cituje BBC bývalého majiteľa David Mooresa, ktorý sa ani neobjavil na oficiálnej tlačovej konferencii.
„Je to začiatok novej éry klubu a výborná správa pre jeho fanúšikov a akcionárov,“ doplnil ho výkonný riaditeľ Rick Parry. Ten podľa dohody s Američanmi zostane, rovnako ako súčasný tréner Rafael Benitez, vo svojej funkcii.
Strata dva milióny dolárov za zápas
„Liverpool je fantastický klub s úctyhodnou históriou a nadšenou fanúšikovskou základňou. Plne rešpektujeme históriu klubu a budeme brať na ňu ohľad aj pri budovaní tej novej. Bývalý majiteľ David Moores i súčasný riaditeľ Rick Parry budú naďalej pracovať v jeho štruktúrach. Kontinuita a stabilita sú pre nás a budúcnosť klubu kľúčové,“ píše sa vo vyhlásení amerických partnerov.
Podľa Stephena Kellyho, autora viacerých kníh o FC Liverpoole, rozhodla v prospech Gilletta s Hicksom istejšia budúcnosť a smelšie plány pri výstavbe nového štadióna. Ten je pre klub kľúčový.
Podľa analytikov Barclays Capital totiž Liverpool na každom domácom zápase zarobí o dva milióny libier menej ako Manchester United, ktorého štadión Old Trafford pojme o 45-tisíc divákov viac „Dúfam, že prinesú do klubu ešte viac profesionality a viac ho skomercionalizujú. Znamenalo by to vyššie zisky, napríklad aj z predaja klubových suvenírov. V tom je Liverpool ďaleko za Manchesterom United,“ cituje Kellyho BBC.
Ako rozhodujúci krok pri realizovaní celej transakcie sa ukázal záujem Toma Hicksa. Zhodli sa na tom Parry i Gillett. Majiteľ klubu hokejovej NHL Dallas Stars a bejzbalového klubu MLB Texas Rangers sa pridal ku Gillettovi len nedávno.
Tretie americké duo v Premier League
Dvojica vedená 68-ročným Gillettom, mimochodom majiteľom iného hokejového klubu Montreal Canadiens, prekonala v rokovaniach arabskú stranu a stala sa treťou dvojicou zo Severnej Ameriky, ktorá sa dostala do Premier League.
Amerických majiteľov majú už Manchester United i Aston Villa a americké firmy sú investormi aj v Blackburne, Boltone, Newcastle i Tottenhame. Dokopy viac ako polovica klubov Premier League má majiteľov zo zahraničia.
V posledných rokoch sa s transakciami v anglickom futbale roztrhlo vrece. Všetko odštartovala akvizícia troch veľkých klubov rok pred zrodeným novodobej Premier League. David Dein sa stal majiteľom Arsenalu, Alan Sugar získal Tottenham a David Moores FC Liverpool a nasledovali ďalšie. Jediným veľkým klubom, ktorý vstupoval do Premier League v roku 1992 so starým vedením, bol Manchester United.
Aj to len vďaka tomu, že britský protimonopolný úrad zakázal predaj akcií United spoločnosti BSkyB. Ďalšie veľké vlastnícke zmeny prišli až po roku 2000. Najviac sa do povedomia zapísal vstup Romana Abramoviča do Chelsea Londýn v júli 2003. Ceny za predaj odvtedy každoročne stúpali. Posledný predaj FC Liverpoolu je zatiaľ najväčší.