BRATISLAVA. Premiér Robert Fico ubezpečil, že ak by čo i len trochu pochyboval o správnosti zaviesť euro v roku 2009, vláda by mala odvahu v tom nepokračovať. „Našou úlohou je, aby sme dokázali splniť prísne maastrichtské kritériá, na druhej strane chceme rešpektovať záväzky vlády, ktoré hovoria o sociálnom štáte. Nie je to jednoduchá kombinácia, ale dokážeme to,“ povedal včera Fico na odbornom seminári o eure.
Zdroje na silné sociálne programy chce vláda podľa Fica získať tým, že bude podporovať hospodársky rast a bude šetriť na úkor štátu. „Počet štátnych úradníkov po reforme, ktorú urobila prechádzajúca vláda, sa zvýšil na 13,5–tisíca. Je to obrovský priestor na šetrenie,“ povedal premiér. Iné nástroje vláda podľa neho nemá, lebo je viazaná prísnymi kritériami.
Fico priznal, že najväčším problémom v snahe prijať euro je inflácia. K zníženiu inflácie na Slovensku by však podľa neho mala prispieť prísnejšia regulácia cien energií. Na to by mal slúžiť nedávno prijatý zákon o regulácii sieťových odvetví.
Premiér nevidí veľký problém v tom, že ruský štátny monopol Gazprom chce dodatočne zvýšiť ceny pre Slovenský plynárenský priemysel asi o desať percent. „Každé zvyšovanie cien energií vplýva negatívne na infláciu. Myslím si, že máme dostatočné nástroje aj pri takomto raste zabezpečiť mieru inflácie pod úrovňou referencie stanovenej Európskou komisiou,“ povedal Fico.
Vláda chce venovať väčšiu pozornosť aj tomu, aby ľudia nemali pocit, že zavedenie eura bolo pre nich nevýhodné. Pomôcť by tomu malo podľa premiéra najmä dostatočne dlhé obdobie duálneho oceňovania a dôsledné monitorovanie cenového vývoja. „Tento postup vlády je opodstatnený, pretože až 43 percent občanov sa obáva zvýšenia cien v dôsledku zavedenia eura,“ povedal Fico.
Vláda chce podpísať so zástupcami zamestnávateľov a s odborármi pakt stability, v ktorom si s nimi rozdelí zodpovednosť za prijatie eura v januári 2009. Pozitívne skúsenosti s podobnou dohodou majú podľa Fica viaceré krajiny, v ktorých sa už platí eurom.
Autor: of, čtk