BRATISLAVA. Ruská spoločnosť Gazprom, od ktorej odoberá Slovenský plynárenský priemysel (SPP) plyn, chce zvýšiť jeho ceny. Hovorkyňa SPP Dana Kršáková potvrdila, že v súčasnosti prebiehajú rokovania. „Vzhľadom na novú situáciu na európskom energetickom trhu, je pravda, že ruská strana prehodnocuje svoju cenovú politiku v európskych krajinách. Týka sa to aj Slovenska,“ povedala.
Denník Pravda uverejnil informáciu, že ceny by sa mali zvýšiť približne o desať percent. Kršáková nechcela výsledky a termíny konkretizovať. „Ešte stále prebiehajú rokovania. Budeme sa však snažiť zabezpečiť, čo najlepšie ceny pre svojich zákazníkov,“ povedala.
Premiér a minister Rusku veria
Premiér Robert Fico predpokladá, že aj zvyšovanie cien plynu bude predmetom rokovania počas jeho aprílovej oficiálnej návštevy v Rusku.
Zvyšovania sa však premiér neobáva. „Musíme urobiť všetko preto, aby v prípade, že sa ruská strana rozhodne zvýšiť ceny, aby toto zvýšenie bolo absolútne najnižšie, ako je len možné,“ povedal. Potom podľa premiéra záleží len na štáte, aby prísne kontroloval nákladové položky monopolov.
Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek zastáva aj naďalej názor, že Rusko je spoľahlivý a stabilný partner.
„To, že je spoľahlivým partnerom, sa ukázalo aj začiatkom roka na rýchlom vyriešení obnovenia dodávok ropy,“ píše sa vo vyhlásení ministerstva. Výhodnejšie ceny sa dajú dosiahnuť podľa rezortu efektívnym rokovaním. „Dobiehajú niektoré dlhodobé bilaterálne zmluvy, ktoré nám dávajú priestor na obchodné vyjednávanie.“ Na základe akcionárskych zmlúv však nemá ministerstvo hospodárstva priestor, aby sa aktívne zúčastnilo na rokovaniach medzi SPP a spoločnosťou Gazprom.
Gazprom chce kompenzovať len svoje straty
Zahranično politický analytik Alexander Duleba si myslí, že Rusko v obchode so surovinami „nepozná priateľa, iba svoje záujmy“. Naši politici by podľa neho mali zabudnúť na dobre vzťahy s Ruskom. „Rusko nebude dotovať naše ceny plynu. Rusi majú svoje záujmy, či sa s nimi dohodneme, alebo nie,“ povedal Duleba.
Zvýšenie cien zemného plynu predpokladá Duleba aj v prípade ostatných západných odberateľov. „Rusko chce príjmy štátneho rozpočtu dostať na úroveň predošlých rokov. Príjmy z exportu surovín pritom tvoria 65 až 70 percent,“ povedal.
Energetický analytik Karel Hirman si myslí, že Gazprom si chce zvýšením cien kompenzovať svoje straty z nižšieho kurzu dolára a klesajúcej ceny ropy. „Podobné snahy zo strany Gazpromu boli aj v minulosti, keď ceny ropy dosahovali nižšie úrovne. V Gazprome pravdepodobne predpokladajú, že ropa tento rok ešte výraznejšie poklesne,“ povedal.
Rusi sa podľa Hirmana správajú ako obchodníci. „Ak sú ceny plynu nevýhodné, snažia sa stratu eliminovať. Má to však aj politické pozadie.“
Ruský prezident Putin už pri svojom nástupe vyhlásil, že export ropy a plynu chce podriadiť geopolitickým záujmom Ruska.
Obchodná politika ruského dodávateľa plynu sa odvíja od politiky Kremľa, ktorý v spoločnosti dosadzuje vedenie.
Gazprom bude meniť podľa Hirmana cenové vzorce a dlhodobé kontrakty aj s ostatnými európskymi odberateľmi. „Slovensko teda nie je výnimkou,“ povedal Hirman.
Autor: vf