O obrovskom znečistení životného prostredia v mestských aglomeráciách sa presvedčite jednoducho čuchom a zrakom. Stačí vystúpiť v Pekingu z lietadla a hneď cítite, že vzduch je akýsi ťažší. Plný výfukových plynov, horšie sa dýcha a pre smogový opar nevidíte oblaky.
Čína rastie tak rýchlo, že už na budúci rok predbehne Nemecko a stane sa treťou najväčšou ekonomikou sveta. V rebríčku znečistovateľov planéty • e ešte vyššie. V produkcii skleníkových plynov je na druhom mieste za Spojenými štátmi, a podľa ekológov ich čoskoro predstihne.
Olympijská horúčka
Peking má 15 miliónov obyvateľov. Na jar budú v jeho uliciach jazdiť až tri milióny aút. „Každý deň vydávame vyše 2400 nových vodičských preukazov,“ cituje agentúra Xinhua hovorcu policajného úradu. Výfukové plyny zhoršujú znečistenie vzduchu a vláda sa s tým pokúša niečo spraviť. Investuje miliardy dolárov do nových liniek metra, aby ľudia viac cestovali verejnou dopravou.
Na ochranu životného prostredia minul Peking vlani dva a pol miliardy dolárov. Zatvorili veľkú chemičku a z ulíc vykázali tisícky starých aút.
„Úloha vyčistiť životné prostredie a zbaviť sa dopravných zápch je veľmi ťažká, “ hovorí primátor mesta Wang Qishan v China Daily. Tvrdí, že do olympijských hier na budúce leto sa to podarí.
Papieriky na zemi
„Že máme znečistený vzduch? Nad tým nerozmýšlam. Áut aj fabrík je čoraz viac, ale ľudia potrebujú prácu,“ hovorí jeden z pekinských taxikárov. O chvíľu si odbalil žuvačku a papierik vyhodil oknom. Odpadky sú všade, váľajú sa aj na slávnom Čínskom múre.
V Číne je šestnásť z dvadsiatich najšpinavších svetových miest. Polovica čínskych miest trpí kyslými dažďami a obyvatelia musia dýchať znečistený vzduch, čo ohrozuje ich zdravie.
Znižovanie emisií
Čína podpísala Kjótsky protokol, ale ako rozvojová krajina nie je nútená znižovať emisie skleníkových plynov. Za posledné tri roky napriek vládnym plánom neurobila pokrok v ochrane prostredia. V rebríčku ekologickej modernizácie je až na 100. mieste.
Úrady tvrdia, že znečisťovanie berú vážne a pripravujú nové zákony, ktoré zvýšia environmentálne štandardy. Obrovský dopyt po energii má zaplniť dvadsať atómových elektrární. Stavať sa majú aj vodné, solárne a veterné elektrárne.
Komunistická vláda za prvoradé však považuje uspokojenie materiálnych potrieb miliardovej populácie a zotrenie rozdielu medzi chudobným východom a bohatým západom krajiny.
Autor: Peking – Bratislava