. Viac ako štvrtine vyhovuje hranica 60 rokov a 21 percent ľudí by išlo do dôchodku v päťdesiatke.
Niektorí ľudia sa na dôchodok tešia, spriadajú plány, ako sa začnú venovať veciam, na ktoré si nikdy nedokázali nájsť čas. "Ja som nikdy takto neuvažovala - aj preto, že pracovať chcem, aj preto, že by som z penzie nedokázala vyžiť," hovorí šesťdesiatnička Nina. "Ale mám priateľku, ktorá odišla z práce presne v deň D. Zapísala sa na univerzitu tretieho veku, začala sa učiť jazyky a je veľmi spokojná."
Mnoho ľudí však odchod do penzie odkladá a pracuje dlhšie ako to vyžaduje zákon. Z finančných, ale aj z osobných dôvodov. Obávajú sa vyčlenenia zo spoločnosti, odsunutia na "druhú koľaj", chcú sa ešte realizovať. "Veľmi dôležité je to, či má človek pocit profesionálneho úspechu. Okrem toho je veľ-ký rozdiel, či sa k odchodu do penzie rozhodnete vy, alebo či vám dajú najavo, že už sa s vami neráta," vysvetľuje psychologička Anežka Salavová. "A veľmi komplikovane môžu reagovať ľudia, ktorí stratia prácu pár rokov pred dôchodkovým vekom. Jednak majú objektívne problémy nájsť si zamestnanie a jednak môžu trpieť silným pocitom neuznania."
Na Slovensku ľudia väčšinou odchádzajú do dôchodku predčasne iba zo zdravotných dôvodov. Málokto si povie, že už dosiahol vo svojom povolaní dosť realizoval a teraz sa chce venovať niečomu inému.
Je to však čiastočne zapríčinené našimi finančnými možnosťami - máloktorý dôchodca má u nás taký dôchodok, aby nemusel znížiť životný štandard, na aký bol počas aktívneho života zvyknutý.
"Nikdy som netúžila ísť do penzie skôr ako v šesťdesiatke. Myslím si, že mám na to, aby som ešte pracovala," hovorí päťdesiatnička Alžbeta. "Ale na dôchodok sa celkom teším - to je čas, keď človek môže spĺňať želania, venovať sa viac sebe a veciam, na ktoré dovtedy nemal čas. Ale mal by mať na to primeraný vek."
Autor: gal